Энергетика вазирлиги: Уч ойда юртимизнинг уч вилоятида 3 та янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди
• Энергетика вазирлиги: Уч ойда юртимизнинг уч вилоятида 3 та янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди
Маълумки, Президентимизнинг тегишли қарорларига мувофиқ юртимизда янги, замонавий иссиқлик электр станциялар қурилиб, босқичма-босқич ишга туширилмоқда.
Таъкидлаш керакки, жорий йилнинг ўтган уч ойи давомида мамлакатимизнинг 3 та вилоятида умумий қуввати 684 МВт бўлган 3 та янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди. Хусусан,
Биринчиси, жорий йил 11 январь куни Бухоро вилоятининг Бухоро туманида қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли иссиқлик электр станцияси;
Иккинчиси, 14 январь куни Тошкент вилоятининг Қибрай туманида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ қурилмаси;
Учинчиси, 10 март куни Хоразм вилоятининг Янгиариқ туманида қуввати 174 МВт бўлган янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди.
Ушбу 3 та электр станция йилига 5 миллиард 600 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқаради. Қурилмаларнинг энергия тежамкорлиги ҳисобига йилига 725 миллион метр куб табиий газ тежалишига эришилади.
Тежалган табиий газ ҳисобига қўшимча 2 миллиард 700 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш имкони яратилади.
Маълумот учун: Март ойи якунига қадар Тошкент вилоятининг Қибрай туманида қуввати 230 МВт бўлган навбатдаги, яъни 4-чи янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилади.

Ministry of Energy: three new thermal power plants have been commissioned in three regions of the country in three months
• Ministry of Energy: three new thermal power plants have been commissioned in three regions of the country in three months
In Uzbekistan, in accordance with the resolutions of the President of the country, new modern thermal power plants (TPPs) are being built and put into operation. Only since the beginning of this year, three new thermal power plants with a total capacity of 684 MW have been put into operation in the regions of the country.
The first of them was launched on January 11, 2022, a 270 MW gas-piston thermal power plant in the Bukhara district of the Bukhara region;
The second is a combined-cycle gas plant with a capacity of 240 MW, which was commissioned on January 14 in the Kibray district of the Tashkent region;
The start of operation of the third new thermal power plant with a capacity of 174 MW, built in the Yangiaryk district of the Khorezm region, was given on March 10.
These three power plants generate a total of 5.6 billion kilowatt-hours of electricity per year. Due to the introduction of energy-saving equipment and technologies on them, 725 million cubic meters of natural gas per year will be saved.
The saved natural gas will generate an additional 2.7 billion kilowatt-hours of electricity.
According to the press service of the Ministry of Energy, by the end of March, the fourth new thermal power plant with a capacity of 230 MW will be put into operation in the Kibrai district of the Tashkent region.