МДҲ форумида Ўзбекистонда “яшил энергетика”нинг ривожланиб бориши тақдим этилди
Жорий йилнинг 18 март куни Москвада бўлиб ўтган МДҲга аъзо давлатларнинг Халқаро иқтисодий форумида Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ёқилғи-энергетика комплексида олиб борилаётган ислоҳотларнинг бориши ва мамлакатда “яшил энергетика”ни ривожлантириш бўйича олиб борилаётган ишлар тақдим этилди.
“МДҲ 2022 ХИФ”да Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев тақдимот қилди. Бугунги кунда энергетика комплексида, жумладан, Ўзбекистон нефт-газ саноатида соҳанинг рақобатбардошлиги, унинг энг яхши халқаро стандартлар, хусусан, экологик стандарт талабларига мос келишининг асосий омили бўлган бозор муносабатларига ўтишни жадаллаштириш мақсадида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Бугунги кунга келиб нефт-газ соҳасини ислоҳ қилишнинг биринчи босқичи тўлиқ якунланди, унинг давомида “Ўзбекнефтгаз” АЖ бўлинди, компания бошқарув тизимидаги кераксиз оралиқ бўғинларни сезиларли даражада қисқартириш, фаолият доирасида акциядорлик жамиятларини шакллантириш имконини берди. Хусусан, табиий газ сотиб олиш бўйича ягона оператор сифатида белгиланган “Ўзтрансгаз” АЖ “Ўзбекнефтгаз” АЖ таркибидан чиқарилди, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ ҳам газ тақсимлаш тармоқларини бошқариш ва якуний истеъмолчиларни газ билан таъминлаш учун алоҳида ташкил этилди.
Самарали нефть ва газ саноатини яратиш “яшил энергетика”нинг ажралмас қисмидир. Мамлакатимиз газ узатиш тизимини модернизация қилиш, газ истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилишни такомиллаштириш ҳисобига атмосферага чиқинди газлар миқдорини сезиларли даражада камайтириш, газни ташишда йўқотишларни минималлаштириш ва бошқа муҳим ишлар таъминланмоқда.
“Яшил энергетика” ва нефт-газ соҳасидаги ислоҳотлар бир-бири билан узвий боғлиқ. Шундай қилиб, Ўзбекистон 2026 йилга бориб қайта тикланувчи энергия манбалари асосида ишлаб чиқариш ҳажмини 25 фоизга (8 ГВт) оширишни мақсад қилган. Ўз навбатида, қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳалари нафақат бутун дунёда долзарб бўлган яшил кун тартибига амал қилиш, балки газ каби муҳим табиий ресурснинг салмоқли қисмини тежаш имконини беради.
2021 йил Ўзбекистон тарихига 100 МВт қувватга эга бўлган, йилига 252 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарадиган, шунингдек, 80 миллион куб метр табиий газ тежаладиган ва атмосферага 160 минг тонна иссиқхона газлари чиқишини олдини оладиган биринчи саноат миқёсидаги қуёш фотоэлектр станциясини ишга тушириш йили сифатида ҳам кирди.
Бугунги кунда қайта тикланувчи энергетика соҳасида ўнлаб янги йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширишнинг турли босқичларида турибди. Шу тариқа, апрель ойига қадар Самарқанд вилоятида 100 МВт қувватга эга навбатдаги йирик қуёш фотоэлектр станциясини ишга тушириш режалаштирилган.
Бугунги кунда энергия ресурсларига бўлган талаб таркиби сезиларли даражада ўзгариб бормоқда, хусусан, углеводород ресурсларидан қайта тикланувчи энергия манбаларига ўтиш жараёнида водород энергетикасини ривожлантириш масаласи долзарб бўлиб қолмоқда.
Шундай қилиб, “яшил энергетика”ни ривожлантириш мамлакатимиз ёқилғи-энергетика комплексининг бутун тузилмаси бўйлаб ҳар томонлама давом этиб, Янги Ўзбекистон иқтисодиётини босқичма-босқич карбонсизланиш даражасига яқинлашмоқда.

На форуме СНГ презентовано развитие «зеленой энергетики» Узбекистана
Министерство энергетики Узбекистана представило ход реформ в топливно-энергетическом комплексе и развития «зеленой энергетики» страны на Международном экономическом форуме государств-участников СНГ, состоявшемся в Москве 18 марта т. г.
На «МЭФ СНГ 2022» с докладом выступил первый заместитель министр энергетики Азим Ахмедходжаев. Он отметил, что энергетический комплекс, в том числе нефтегазовая отрасль Узбекистана, сегодня переживает масштабную трансформацию с целью ускоренного перехода на рыночные отношения, являющихся залогом конкурентоспособности отрасли, её соответствия лучшим международным стандартам, в том числе, экологическим.
К настоящему времени полностью завершен первый этап реформирования нефтегазовой сферы, в ходе которого произошло разукрупнение «Узбекнефтегаза», что позволило существенно сократить излишние промежуточные звенья в системе управления общества, сформировать акционерные общества, исходя из сферы деятельности. В частности, из состава АО «Узбекнефтегаз» выведен АО «Узтрансгаз», который определен единым оператором по приобретению природного газа, также создано АО «Худудгазтаъминот» по эксплуатации газораспределительных сетей и поставке газа конечному потребителю.
Создание эффективной нефтегазовой отрасли является неотъемлемой частью «зеленой энергетики». Значительное снижение выбросов, минимизация потерь при транспортировке газа и другие важнейшие шаги обеспечиваются модернизацией газотранспортной системы страны, совершенствованием учета и контроля газопотребления.
«Зеленая энергетика» и реформы в нефтегазовой сфере неразрывно связаны друг с другом. Так, Узбекистан уже к 2026 году намерен довести уровень генерации на основе ВИЭ до 25% (8ГВт). В свою очередь, проекты ВИЭ дают возможность не только следовать актуальной во всем мире зеленой повестке, но и высвобождают значительную часть такого важного природного ресурса, как газ.
2021 год вошел в историю Узбекистана еще и как год пуска первой промышленной солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт, которая будет вырабатывать 252 миллиона киловатт-часов электроэнергии в год, что позволит также экономить 80 миллионов кубометров природного газа и предотвратит выброс 160 тысяч тонн парниковых газов в атмосферу.
Сегодня на различных стадиях реализации находятся десятки крупных новых инвестиционных проектов в области использования ВИЭ. Так, к апрелю планируется запустить солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 100 МВт в Самаркандской области.
На сегодняшний день существенно меняется структура потребности в энергетических ресурсах, в частности при переходе от углеводородных ресурсов к возобновляемым источникам энергии актуальным становится вопрос развития водородной энергетики.
Таким образом, развитие «зеленой энергетики» идет комплексно по всей структуре ТЭК страны, поэтапно приближая уровень декарбонизации экономики Нового Узбекистана.