Энергетика вазирлигида “Masdar” делегацияси билан музокаралар бўлиб ўтди
2022 йилнинг 25 март куни Ўзбекистон Энергетика вазирлигида “Masdar” компанияси (БАА) бош директори Муҳаммад Жамил Ал Рамоҳи бошчилигидаги делегация аъзолари билан музокаралар бўлиб ўтди.
Томонлар амалга оширилаётган лойиҳаларнинг бориши, шунингдек, бир қатор йўналишлар бўйича ҳамкорликни ривожлантириш, хусусан, қайта тикланувчи энергетика объектларида ишлаб чиқариладиган энергияни сақлаш технологияларини муҳокама қилдилар.
Эслатиб ўтамиз, “Masdar” компанияси 2021 йилнинг август ойида Навоий вилоятида фойдаланишга топширилган қуввати 100 МВт бўлган Ўзбекистондаги биринчи қуёш фотоэлектр станцияси лойиҳасини муваффақиятли амалга оширди. Мамлакатимиздаги биринчи саноат миқёсидаги мазкур қуёш фотоэлектр станциясининг ишга туширилиши Ўзбекистон Мустақиллигининг 30 йиллиги арафасида Президентимиз Шавкат Мирзиёев иштирокида бўлиб ўтди.
БАА компанияси Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида умумий қуввати 1 497 МВтга тенг бўлган қатор лойиҳаларни, жумладан, Самарқанд вилоятида 220 МВт, Жиззах вилоятида 220 МВт, Сурхондарё вилоятида 457 МВт қувватга эга қуёш фотоэлектр станциялари ва Навоий вилоятида 500 МВт қувватли шамол электр станцияларини амалга оширишни режалаштирмоқда.

В Минэнерго прошли переговоры с делегацией Masdar
В Министерстве энергетики Узбекистана 25 марта 2022 года состоялись переговоры с делегацией Masdar (ОАЭ) во главе с Генеральным директором компании Мохамедом Джамиль аль Рамахи.
Сторонами были обсуждены ход текущих проектов, а также развитие сотрудничества по ряду направлений, в частности, технологиям хранения энергии, вырабатываемой объектами возобновляемой энергетики.
Напомним, что Masdar успешно реализован проект первой в Узбекистане солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт, которая введена в августе 2021 года в Навоийской области. Пуск первой в стране промышленной ФЭС состоялся в преддверии 30-летия Независимости Узбекистана с участием Президента Шавката Мирзиёева.
Компанией из ОАЭ планируется реализовать ряд проектов в Узбекистане в области возобновляемой энергетики общей мощностью 1 497 МВт, в том числе 220 МВт в Самаркандской области, 220 МВт в Джизакской области, 457 МВт в Сурхандарьинской области ФЭС и 500 МВт ветряных электростанций в Навоийской области.