Қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш мақсадида Ўзбекистон ҳукумати Халқаро молия корпорацияси (ХМК) ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) билан ҳамкорликда янги шартномалар имзолади.
Маълумки, 2020 йилда мамлакатимиз ҳукумати томонидан 10 йил ичида – 2030 йилга қадар қуёш фотоэлектр станциялари (ФЭС) қувватини 5 ГВтгача ва шамол электр станциялари (ШЭС) қувватини 3 ГВтгача етказиш вазифаси қўйилган. Бу мақсадлар Энергетика вазирлиги томонидан 2020 йилда ишлаб чиқилган 2020-2030 йилларда электр энергетика тармоғини ривожлантириш концепциясида белгиланган эди.
2021 йилда қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳалари бўйича тендерда киритилган таклифларни, шу жумладан, мамлакатимиз аҳолиси ва иқтисодиёти учун фойдали бўлган тариф таклифлари таҳлили асосида, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2026 йилга қадар ФЭС қувватини 4 ГВт ва ШЭС қувватини ҳам 4 ГВтгача (жами 8 ГВт) ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Ушбу мақсадларга эришиш учун Халқаро молия корпорацияси ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан қўшимча 1 ГВт қувватга эга қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш лойиҳалари учун инвесторларни танлов асосида танлаш бўйича консалтинг хизматларини олиш доирасида ҳар бир институт билан ҳамкорликни кенгайтиришга қарор қилинди.

Минэнерго: Подписаны соглашения с МФК и ЕБРР
В целях ускорения реализации проектов в сфере возобновляемой энергетики Правительством Узбекистана подписаны новые соглашения по сотрудничеству с Международной Финансовой Корпорацией (МФК) и Европейским Банком Реконструкции и Развития (ЕБРР).
Как известно, в 2020 году Правительством страны была поставлена задача по достижению через 10 лет – к 2030 году - мощностей солнечных фотоэлектрических станций (ФЭС) до 5 ГВт и ветряных электростанций (ВЭС) - до 3 ГВт. Эти цели были закреплены в разработанной в 2020 году Министерством энергетики Концепции развития электроэнергетической отрасли на 2020-2030 гг.
В 2021 году на основе анализа тех предложений, которые были представлены в ходе тендерных торгов по проектам возобновляемой энергетики, в том числе, выгодных для населения и экономики страны тарифных предложений, Президентом Республики Узбекистан было дано поручение довести мощности ФЭС и ВЭС до 4 ГВт каждые (общей мощностью 8 ГВт) уже к 2026 году.
Для реализации данных целей было решено расширить сотрудничество с Международной Финансовой Корпорацией и Европейским Банком Реконструкции и Развития в рамках получения консультационных услуг при проведении конкурсных отборов инвесторов на проекты строительства ФЭС и ВЭС на дополнительные 1 ГВт с каждым институтом.