“Ўзбекнефтгаз” жорий йилда муқобил энергия манбаларини ўрнатиш орқали 24,716 млн кВт*с электр энергиясини иқтисод қилишни режалаштирган
• “Ўзбекнефтгаз” жорий йилда муқобил энергия манбаларини ўрнатиш орқали 24,716 млн кВт*с электр энергиясини иқтисод қилишни режалаштирган
“Ўзэнергоинпекция” ва “Ўзнефтгазинспекция” назорат органлари билан келишилган ҳолда акциядорлик жамияти тасарруфидаги бошқарма ва корхоналарда 2022–2024 йилларда ишлаб чиқаришни модернизация ва реконструкция қилиш натижасида энергия ресурсларини тежашни назарда тутувчи ташкилий-техник чора-тадбирлар тизимли дастури ишлаб чиқилди.
Ушбу дастур “2022–2026 йиилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид” Давлат дастури, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иқтисодиётни энергия самарадорлигини ошириш ва мавжуд ресурсларни жалб этиш орқали иқтисодиёт тармоқларининг ёқилғи-энергетика маҳсулотларига қарамлигини камайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланган вазифаларни ўз ичига қамраб олган.
Чора-тадбирлар тизимли дастурига кўра, жорий йилда электр қурилмалар ва ёриткичларнинг ишчи ҳолатини яхшилаш, энергия тежовчи мосламалар ўрнатиш, электр юкламаларни камайтириш, иш режимини тизимли назоратга олиш ҳисобига ҳамда қуёш электрстанцияси, фотоэлектр панель ва гелиоколлекторлар ўрнатиш орқали 24,716 млн кВт*с электр энергиясини иқтисод қилиш режалаштирилди.
Бундан ташқари, иссиқлик энергиясидан иккиламчи, буғ қозонлари, оловли регенераторлари, қиздириш печларини режим-карталар асосида ишлатиш, тасдиқланган ёқилғи ва энергия истеъмоли меъёрларига риоя қилиш учун тизимли мониторинг жорий қилиш ҳамда қурилмаларнинг иссиқлик ҳимояларини яхшилаш, энергия самарадор ва тежамкор мосламалар билан жиҳозлаш ҳисобига 21,861 млн куб метр ёқилғи газини иқтисод қилиш белгилаб олинди.
2022 йил январь-февраль ойлари давомида 672,66 минг кВт*с электр энергияси, 1,926 млн куб метр ёқилғи газини тежашга эришилиб, белгиланган режа 100,3 фоизга бажарилди. Натижада ушбу йўналиш бўйича сарфланадиган маблағларнинг 686,85 млн сўмини иқтисод қилишга эришилди.

Узбекнефтегаз» в текущем году планирует сэкономить 24,716 млн квт*ч электроэнергии за счет установки альтернативных источников энергии
• Узбекнефтегаз» в текущем году планирует сэкономить 24,716 млн квт*ч электроэнергии за счет установки альтернативных источников энергии
По согласованию с контролирующими органами «Узэнергоинспекция» и «Узнефтегазинспекция» разработана системная программа организационно-технических мер, предусматривающих экономию энергоресурсов в результате модернизации и реконструкции производства в управлениях и предприятиях, находящихся в ведении акционерного общества, на 2022-2024 годы.
Данная программа направлена на выполнение задач, определенных Государственной программой «О реализации новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли», постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по снижению зависимости отраслей экономики от топливно-энергетической продукции путем повышения энергоэффективности экономики и привлечения имеющихся ресурсов».
Согласно системной программе мероприятий, в текущем году планируется сэкономить 24,716 млн. кВт*ч электроэнергии за счет улучшения рабочего состояния электроустановок и освещения, установки энергосберегающих приборов, снижения электрических нагрузок, системного контроля режимов работы, а также установки солнечной электростанции, фотоэлектрических панелей и гелиоколлекторов.
Кроме того, намечено экономить 21,861 млн. м3 топливного газа за счет использования тепловой энергии на основе режимных карт, системного мониторинга за соблюдением утвержденных норм расхода топлива и энергии, улучшения теплозащиты установок, оснащения энергоэффективными и экономичными устройствами.
За январь-февраль 2022 года достигнута экономия 672,66 тыс. кВт*ч электроэнергии, 926 млн. кубометров топливного газа и выполнение установленного плана на 100,3 процента.