Президентимиз Қорақалпоғистон Республикасининг Қораўзак туманида қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станциясини қуриш бўйича қарорни имзолади
• Президентимиз Қорақалпоғистон Республикасининг Қораўзак туманида қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станциясини қуриш бўйича қарорни имзолади
Президентимиз томонидан 2022 йил 18 март куни “Қорақалпоғистон Республикаси Қораўзак туманида қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станциясини давлат-хусусий шериклик шартлари асосида қуриш ва бошқариш” лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”даги ПҚ-169-сонли қарор имзолади.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки кўмагида ўтказилган Халқаро тендерда Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси 1 киловатт-соат электр энергияси учун 2,5695 АҚШ центи тариф таклифи билан ғолиб деб топилган эди.
Лойиҳа доирасида Инвестор шамол электр станциясини ягона электр энергияси тармоғига улаш учун қуриладиган ҳаво электр узатиш тармоқлари, оширувчи подстанция ва ўчириб-ёқиш пунктини қуриш ҳамда ишга туширилгандан сўнг уларни “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖга топширади.
Лойиҳа қиймати 107,8 миллион долларни ташкил этиб, давлат-хусусий шериклик шартлари асосида юз фоиз инвестор (“ACWA Power”) томонидан молиялаштирилади.
Мазкур электр станция 2024 йилда ишга туширилади. У ишга тушгач йилига 350 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариб, 120 мингдан ортиқ хонадонни электр энергияси билан таъминлайди.
Аҳамиятлиси, станция ишга тушгач йилига 106 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилади ҳамда атмосферага 160 минг тонна зарарли чиқиндиларнинг чиқишини олди олинади. Тежалган газ билан 35 мингта хонадонни 1 йил давомида табиий газ билан таъминлаш мумкин.
Мазкур янги шамол электр станцияси қурилиши давомида 400 нафар ишчи-ходимлар фаолият юритади ва станция ишга тушгач, 30 та янги ўрни яратилади.

Президент подписал постановление по строительству ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Караузякском районе Республики Каракалпакстан
• Президент подписал постановление по строительству ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Караузякском районе Республики Каракалпакстан
18 марта 2022 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-169, 18 марта 2022 года «О мерах по реализации проекта «Строительство и эксплуатация ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Караузякском районе Республики Каракалпакстан на основе условий государственно-частного партнерства».
В результате международного тендера, проведенного при поддержке Европейского банка реконструкции и развития, победителем объявлена компания из Саудовской Аравии «ACWA Power» с тарифным предложением в размере 2,5695 цента США за 1 киловатт-час электроэнергии.
В рамках проекта Инвестор построит и введет в эксплуатацию воздушные линии электропередачи, повышающую подстанцию и коммутационные пункты для подключения ветропарка к единой энергосистеме, с последующей передачей их АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
Стоимость проекта составляет 107,8 млн долларов и на 100% финансируется за счет инвестора (ACWA Power).
Электростанция будет введена в эксплуатацию в 2024 году. После запуска станция будет вырабатывать 350 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год, что позволит снабжать электроэнергией более 120 тысяч домохозяйств.
Стоит отметить, что ввод станции в эксплуатацию позволит сэкономить 106 миллионов кубометров природного газа в год и предотвратит выброс в атмосферу 160 тысяч тонн парниковых газов. Благодаря сэкономленному газу, 35 000 домов могут быть обеспечены природным газом в течение 1 года.
При строительстве новой ветряной электростанции будут задействованы 400 человек, а при вводе станции в эксплуатацию - создано 30 новых рабочих мест.