Тўрақўрғон ИЭС амалиётни муваффақиятли якунлаган талабаларни иш билан таъминлайди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 4 март кунидаги видеоселектор йиғилишидаги топшириқлари ижросини таъминлаш мақсадида “Тўрақўрғон ИЭС” УКда талабаларни меҳнат ҳақи тўлаш шарти билан ишлаб чиқариш амалиётига жалб этиш бўйича танлов ташкил этилди.
Янги қурилган замонавий электр станциясига Наманган муҳандислик-қурилиш институти энергетика факультетининг 50 нафардан ортиқ учинчи ва тўртинчи босқич талабалари, факультет деканати раҳбарлари, энергетика кафедраси профессор ва ўқитувчилари ташриф буюрдилар.
Тадбир аввалида мутахассислар томонидан “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти ҳамда Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси тўғрисида видеотақдимот ўтказилди. “Иссиқлик электр станциялари” АЖ мутахассислари талабаларни қизиқтираётган масалалар бўйича – Ўзбекистонда иссиқлик энергетикасининг ҳозирги ҳолати ва ривожланиш даражаси, жаҳон энергетикаси тараққиёти тенденциялари, мамлакатимизда бошқа муқобил энергия, шу жумладан, қайта тикланувчи энергия манбалари имкониятларидан кенг фойдаланиш истиқболлари тўғрисида атрофлича жавоб бердилар.
Тадбир якунида соҳа мутахассислари томонидан таълим муассасаси ўқитувчиларининг бевосита иштирокида тўртинчи босқич талабалари учун тест синовлари, учинчи босқич талабалари учун эса суҳбат ташкил қилинди, уларнинг натижаларига кўра, электр станциясида ишлаб чиқариш амалиётини ўташга жалб қилинадиган етарли тайёргарлик ҳамда салоҳиятга эга бўлган 9 нафар талабалар саралаб олинди.
Тадбир давомида станция цехлари ва участкаларида ташкил этилган экскурсия талабаларда чуқур таассурот қолдирди. Томонлар электр станцияси ҳамда олий таълим муассасасининг энергетика факультети ўртасида келгусидаги алоқаларни ва ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳамлаш тўғрисида келишиб олдилар.

Туракурганская ТЭС обеспечит трудоустройство студентов, успешно прошедших практику
В целях обеспечения исполнения поручений Президента Республики Узбекистан на видеоселекторном совещании от 4 марта 2022 года на «Туракурганской ТЭС» организован конкурс по привлечению студентов на производственную практику на условиях оплаты труда.
Современную электростанцию посетили более 50 студентов четвертого и третьего курсов энергетического факультета Наманганского инженерно-строительного института, руководители деканата факультета, профессора и преподаватели кафедры энергетики.
В начале мероприятия специалисты провели видеопрезентацию о деятельности АО «Тепловые электрические станции» и Туракурганской тепловой электростанции. Специалисты АО «Тепловые электрические станции» подробно ответили на интересующие студентов вопросы - о текущем состоянии и уровне развития теплоэнергетики в Узбекистане, тенденциях развития мировой энергетики, перспективах широкого использования в нашей стране возможностей других альтернативных источников энергии, в том числе возобновляемых.
В рамках мероприятия специалистами сферы при непосредственном участии преподавателей образовательного учреждения были организованы тестовые экзамены для студентов четвертого курса и беседа для студентов третьего курса, по результатам которой были отобраны 9 студентов, обладающих достаточной подготовкой и потенциалом для прохождения производственной практики на электростанции.
Мероприятие и организованная экскурсия по производственным цехам и участкам станции оставили у студентов глубокое впечатление. Стороны договорились о расширении и укреплении дальнейших контактов и сотрудничества между профильным факультетом учебного заведения и электростанцией.