Энергетика вазирлиги ва “ИЭС” АЖ томонидан Тахиатош аҳолисига тиббиёт маркази топширилди
Энергетика вазирлиги, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва “Тахиатош ИЭС” АЖ томонидан Қорақалпоғистон Республикасининг Тахиатош шаҳрида бунёд этилган барча шароитларга эга, замонавий тиббий диагностика маркази ҳамда тикувчилик цехи Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфига беғараз топширилди.
Аввалроқ, “Тахиатош ИЭС” АЖ таркибида тиббий диагностика маркази ҳамда тикувчилик цехи қуриб фойдаланишга топширилганлиги ҳақида хабар берилган эди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган “Инсон қадри учун” ғоясини ҳаётга татбиқ этиш ҳамда 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастури ижросини таъминлаш мақсадида марказни Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфига беғараз топшириш ҳамда ундан Қорақалпоғистон Республикаси аҳолиси кенг фойдаланишига шароит яратиш бўйича қарор қабул қилинди.
Диагностика маркази бош шифокори Табассум Рузметованинг таъкидлашича, муассаса энг замонавий ускуналар билан жиҳозланган, жумладан, замонавий МРТ, электрокардиограмма, видеоэндоскопия, ультразвук диагностикаси, стомотология ва бошка тиббий қурилмалар ёрдамида етарли тажрибага эга бўлган тиббий ходимлар томонидан аҳолига хизмат кўрсатиш ишлари йўлга қўйилган.
Тиббиёт марказида соҳага оид изланишлар олиб бориш, хорижий мутахассисларни жалб этган ҳолда тиббий амалиётлар ва юқори технологик муолажаларни ташкил этиш, ҳудуддаги тиббиёт мутахассислари малакасини ошириш бўйича ишларни ташкил этиш ҳам белгиланган.
Тикувчилик цехини ташкил этиш орқали хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш, энг чекка ҳудудларда истиқомат қилаётган аёлларга тадбиркорликнинг сир-асрорларини ўргатиш ва бу орқали оилалар фаровонлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилиши кўзланган.
Бу ерда асосан ишлаб чиқариш корхоналари ва ташкилотлар учун махсус кийим-бошлар тайёрланиши йўлга қўйилган.

Жителям Тахиаташа передан Медицинский центр от Минэнерго и АО «ТЭС»
Современный медицинский диагностический центр со всеми условиями, построенный Министерством энергетики, АО «Тепловые электрические станции» и АО «Тахиаташская ТЭС» в городе Тахиаташ Республики Каракалпакстан, а также швейный цех безвозмездно переданы в ведение Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан.
Ранее сообщалось, что в составе АО «Тахиаташская ТЭС» введен в эксплуатацию медицинский диагностический центр и швейный цех.
В целях реализации выдвинутой Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым идеи «Во имя чести и достоинства человека», а также исполнения положений Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы и Государственной программы «Год обеспечения интересов человека и развития махалли», было принято решение о безвозмездной передаче Центра в ведение Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан и создание условий для его широкого использования населением Республики Каракалпакстан.
Главный врач диагностического центра Табассум Рузметова отметила, что учреждение оснащено самым современным оборудованием, в том числе аппаратами МРТ, электрокардиографии, видеоэндоскопии, ультразвуковой диагностики и другим.
В Медицинском центре также предусмотрено проведение исследований в области современной медицины, организация высокотехнологичных процедур с привлечением зарубежных специалистов, организация повышения квалификации медицинских специалистов региона.
Организация и современное оснащение швейного цеха внесёт свой вклад в обеспечение занятости женщин, благосостояния их семей, а также обучению женщин предпринимательству.
Здесь налажена работа по изготовление спецодежды, в основном для производственных предприятий и организаций.