НАЗОРАТ ТАДБИРЛАРИ НАТИЖАСИДА “ҚАРШИ НЕФТ БАЗАСИ” МЧЖДА 11,5 МЛРД СЎМЛИК МАНБААЛАР АНИҚЛАНДИ
Жорий йилнинг октябрь ойида “Ўзнефтгазинспекция” мутахассислари томонидан МЧЖ “Қарши нефт базаси” жамияти ва унга қарашли филиалларнинг нефть маҳсулотлари сиғимларидаги маҳсулотнинг ҳақиқий қолдиғи билан ҳисобхона қолдиғи таққосланганда ҳамда сифат таҳлили учун намуналар олинганда жами 11 млрд 535 млн. сўмлик манбаалар аниқланди.
Жумладан, 220,3 млн. сўмлик 38,4 тонна камомад, 50,9 млн. сўмлик 5,7 тонна ортиқчалик ҳамда 160,1 млн. сўмлик 26,4 тонна асоссиз ҳисобдан чиқариш, 514,6 млн сўмлик 97703 литр маҳсулот сифати бузилганлиги ҳамда 7 млрд 512 млн сўмлик 3850 тонна нефть маҳсулотларни “Ўзбекнефтгаз” АЖ рухсатисиз АЁҚШларга имтиёзли нархларда тарқатиш ҳолатлари аниқланди.
Бундан ташқари, жамиятга қарашли сиғимларда сақланаётган сиғимлардан нефтмаҳсулотларнинг сифатини аниқлаш учун наъмуналар олиниб Ўзнефтегазинспекциянинг Тошкент назорат-кимё лабораториясига топширилди. Сифат таҳлили натижасида жами 514,6 млн сўмлик 97703 литр нефть маҳсулотлари сифати бузилганлиги аниқланди.
Назорат ва таҳлил натижалари бўйича расмийлаштирилган хужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига тақдим этилди.

ВЫЯВЛЕНО БОЛЬШОЕ КОЛИЧЕСТВО НАРУШЕНИЙ В ООО "КАРШИ НЕФТЬ БАЗАСИ"
В октябре месяце текущего года специалистами Узнефтегазинспекции по поручению Министерства энергетики был проведен анализ деятельности подведомственной организации ООО «Карши нефть базаси» на предмет соблюдений правил приёма, хранения и распространения нефтепродуктов. В результате обнаружены факты недостачи, несоответствия качества нефтепродуктов, списания без оснований, а также отпуска нефтепродуктов по льготным ценам без соответствующего  разрешения -  всего на общую сумму 11 млрд 535,7 млн сум.
К примеру на момент инвентаризации нефтепродуктов, хранящихся в резервуарах, обнаружена недостача в объёме 38 400 кг на сумму 220,3 млн сум, излишки в объёме 5,700 кг на сумму 50,9 млн сум, необоснованное списание нефтепродуктов без оформления соответвующей документации в объёме 26,400 кг на на сумму 160,1 млн сум, отпуск нефтепродуктов по льготным ценам автозаправочным станциям без разрешения от АО “Узбекнефтегаз” в объёме 3 850 тонн на сумму 7 млрд 512 млн сум.
Помимо вышеизложенного, были отобраны пробы нефтепродуктов из резервуаров, находящихся в ООО «Карши нефть базаси», и переданы Ташкентской контрольно-химической лаборатории Узнефтегазинспекции для подробного анализа на предмет соответствия качеству нефтепродуктов. По результатам анализов обнаружилось, что в нескольких резервуарах общим объёмом 82,9 тонны на сумму 514,6 млн сум, нефтепродукты не соответствует качеству. (Стоимость товара оценена по среднестатистическим котировкам товарно-сырьевой биржи на 7-11 октября 2019 года.)