Энергетика вазирлиги томонидан юқори технологияли ускуналар бўйича тренинг ташкил этилди
Ўзбекистонда янги электр станцияларни қуриш лойиҳаларида юқори технологияли, замонавий энергия тежовчи ускуналардан фойдаланилмоқда. Соҳа ходимларининг малакасини ошириш мақсадида Энергетика вазирлиги томонидан тизимли равишда асбоб-ускуналар ишлаб чиқарувчи корхоналар вакиллари иштирокида ўқув машғулотлари ўтказилмоқда.
Хусусан, Тошкент, Бухоро, Хоразм ва Сирдарё вилоятларида иссиқлик электр станциялари (ИЭС) қуриш лойиҳаларида “Wartsila” (Финляндия) газ-поршенли агрегатларидан фойдаланиш кўзда тутилган.
Жорий йилнинг 5 апрель куни мазкур ускуна технологияларидан фойдаланиш ва имкониятлари билан атрофлича танишиш мақсадида Энергетика вазирлиги “Wartsila” компанияси билан биргаликда тармоқ кодлари ва захира қувватларидан фойдаланиш бўйича семинар ташкил қилинди.
Ўқув машғулотларида таъкидланганидек, бугунги кунда электр тармоқлари барқарорлигини таъминлашга хизмат қилувчи ишлаб чиқариш қувватларининг мослашувчанлиги катта аҳамиятга эга. Компания вакиллари, ушбу замонавий газ-поршенли қурилмаларини қисқа муддат ичида тармоққа улаш ва ўчириш имкониятлари мавжудлигини таъкидладилар.
Семинар давомида электр станцияларнинг диспетчер ва техник ходимлари ушбу ускунанинг имкониятлари билан танишдилар, ускуналар эксплуатацияси ва уларга хизмат кўрсатишга оид бир қатор масалаларни муҳокама қилдилар, шунингдек, жиҳозларга техник хизмат кўрсатиш ва уларнинг иш режимлари бўйича ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

Минэнерго организован тренинг по высокотехнологичному оборудованию
В проектах строительства новых электростанций Узбекистана применяются высокотехнологические, современные энергосберегающие оборудования. С целью повышения квалификации персонала отрасли Министерством энергетики на системной основе проводятся тренинги при участии представителей производителей оборудования.
В частности, в проектах по строительству тепловых электростанций (ТЭС) в Ташкентской, Бухарской, Хорезмской и Сырдарьинской областях предусмотрено применение газо-поршневых установок компании Wartsila (Финляндия).
С целью детального ознакомления с использованием и возможностями технологий данного оборудования 5 апреля т.г. Минэнерго совместно с компанией Wartsila организован семинар по теме применения сетевых кодов и резервных мощностей.
Как было отмечено в ходе тренинга, сегодня большое значение имеет манёвренность генерирующих мощностей, которые способствуют поддержанию стабильности электрических сетей. Представители компании особенно отмечают возможность быстрого повышения и снижения выходной мощности, при неограниченном числе пусков и остановов.
В ходе семинара диспетчеры и технический персонал электростанций ознакомлены с возможностями данного оборудования, обсудили ряд вопросов касательно эксплуатации и сервисного обслуживания оборудования, а также получили ответы на свои вопросы касательно сервисного обслуживания оборудования и режимов работы газопоршневых установок.