Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги делегацияси нефт-газ соҳасида ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантириш имкониятларини муҳокама қилиш мақсадида амалий ташриф билан Бангладешда бўлди.
Илк учрашув Бангладеш Республикасининг “PetroBangla” миллий нефть ва газ компаниясида бўлиб ўтди. Музокаралар чоғида “PetroBangla” компанияси раиси Назмул Аҳсан янги технологиялар ва қудуқларни бурғулаш тажрибаси, хусусан, Ўзбекистондаги «Мустақилликнинг 25 йиллиги” (М-25) конида водород сулфиди юқори бўлган мураккаб геологик шароитларда қўлланиладиган тажрибага қизиқиш билдирди. Учрашувда бурғулаш соҳасида келгусидаги ҳамкорлик режалари муҳокама қилинди.
Делегация Дакка шаҳрида Бангладеш Республикаси энергетика вазири Назрул Ҳамид ва соҳа мутахассислари билан музокаралар ўтказди. Ўзбекистон делегацияси таркибига нефт-газ саноати ва қурилиш секторидаги “ERIELL Group” ва “Enter Engineering” каби йирик компаниялари бошқаруви аъзолари ҳам кирди.
Охирги 10 йил ичида “ERIELL Group” Бангладеш Республикасининг бир қатор конларида нефть ва газ хизматларини кўрсатиб келмоқда.
Томонлар Бангладеш Республикасининг нефт-газ соҳасини ривожлантириш, жумладан, янги нефть ва газ конларини ўзлаштириш бўйича ҳукуматлараро даражадаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар.
Шу муносабат билан Дакка шаҳрида бўлиб ўтган учрашувда энергетика вазири Назрул Ҳамид компаниянинг 17 та қидирув қудуқларини бурғулаш ва синовдан ўтказиш бўйича олиб бораётган ишлари натижасида кунига саноат миқёсидаги 600-700 минг куб метр табиий газ оқими билан ижобий натижалар бераётганини юқори баҳолади.
Ўзбекистон мутахассислари нефт-кимё ва углеводород хом ашёси соҳасида катта тажрибага эга экани таъкидланди. Шу муносабат билан Бангладеш нефть қидирув ва қазиб олиш компанияси билан ҳамкорлик истиқболлари инобатга олинди.
Икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик газ қувурлари ва қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида ҳам катта салоҳиятга эга.
Ҳамкорликдаги мавжуд ижобий тажрибани ҳисобга олган ҳолда, зарур бурғулаш қурилмалари йўқлиги сабабли илгари амалга оширилмаган турли конларда 5500-6000 метр чуқурликдаги қидирув қудуқларини бурғулаш имкониятлари муҳокама қилинди.
Энергетика вазири Насрул Ҳамид энергетика соҳасидаги ҳамкорликни юқори баҳолаб, Бангладеш Ўзбекистон Республикасининг углеводородлар соҳасида, жумладан, Бангладеш муҳандислари малакасини ошириш тажрибасидан фойдаланиши мумкинлигини таъкидлади. Шунингдек, у келгусидаги ҳамкорлик режаларини батафсил ишлаб чиқиш мақсадида мамлакатга ташриф буюриш таклифини қабул қилди.

Делегация Минэнерго посетила с рабочим визитом Бангладеш
Делегация Министерства энергетики Республики Узбекистан посетила с рабочим визитом Бангладеш в целях обсуждения возможности развития взаимовыгодных отношений в нефтегазовой сфере.
Первая встреча состоялась в Национальной нефтегазодобывающей компании Республики Бангладеш PetroBangla. В ходе переговоров председатель PetroBangla Назмул Ахсан выразил заинтересованность в новых технологиях и опыте бурения скважин, в частности, применяемых в сложных геологических условиях с высоким содержанием сероводорода на узбекском месторождении «М-25». В ходе встречи обсуждены планы дальнейшего сотрудничества в сфере бурения.
Далее в Дакке делегация провела переговоры с министром энергетики Республики Бангладеш Назрул Хамидом и экспертами сферы. В состав узбекской делегации вошли также члены руководства крупных компаний нефтегазовой промышленности и сферы строительства ERIELL Group и Enter Engineering.
ERIELL Group на протяжении последних 10 лет оказывает нефтегазосервисные услуги на ряде месторождений Республики Бангладеш.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества на межправительственном уровне в сфере развития нефтегазового сектора Республики Бангладеш, в том числе, освоения новых месторождений нефти и газа.
В этой связи в ходе встречи в Дакке министром энергетики Назрул Хамидом была дана высокая оценка работе компании по бурению и испытанию 17-ти разведочных скважин, что дало в большей части положительные результаты с показаниями промышленного притока природного газа в 600-700 тысяч кубометров в сутки.
Было отмечено, что специалисты Узбекистана имеют большой опыт работы в нефтехимическом и углеводородном секторе. В этой связи перспективным является партнёрство с Бангладешской нефтяной компанией по разведке и добыче.
Сотрудничество двух стран имеет большой потенциал также в строительстве газопроводов и в секторе возобновляемых источников энергии.
С учётом имеющегося положительного опыта совместной работы были обсуждены возможности бурения глубоких разведочных скважин глубиной до 5500-6000 метров на различных месторождениях, которые ранее не выполнялись в связи с отсутствием необходимых буровых установок и противовыбросового оборудования.
Министр энергетики Насрул Хамид высоко оценил сотрудничество в энергетической сфере и отметил, что Бангладеш может использовать опыт Республики Узбекистан в углеводородной сфере, в том числе, в повышении квалификации бангладешских инженеров. Он также принял приглашении о посещении страны с целью детальной проработки намеченных планов дальнейшего взаимодействия.