Энергетика вазирлиги: Халқаро энергетика агентлиги миссияси Тошкентга ташриф буюрди
2022 йилнинг 11-15 апрель кунлари Халқаро энергетика агентлиги (ХЭА) делегацияси Ўзбекистон энергетика сиёсатини чуқур таҳлил қилишнинг иккинчи босқичини ўтказди.
ХЭА Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ИҲТТ) таркибидаги автоном халқаро орган ҳисобланади. У энергия ресурслари ва энергия хизматларига бўлган талаб ва таклифнинг глобал тузилмасини такомиллаштириш соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш учун консалтинг ташкилоти сифатида фаолият юритади.
Халқаро ва инвестиция бирлашмаларда ХЭАнинг йиллик умумий энергетика ва саноат ҳисоботлари тан олинади.
“EU4Energy” дастури доирасида ХЭА Шарқий ҳамкорлик ва Марказий Осиё мамлакатлари, жумладан, Ўзбекистонга қаратилган дастурни амалга оширмоқда. Дастурнинг мақсади барқарор энергия сиёсатини амалга оширишни қўллаб-қувватлашдан иборат.
Ўзбекистоннинг энергетика сиёсатини чуқур таҳлил қилиш ХЭА томонидан уч босқичда олиб борилмоқда ва бу мамлакат ҳукумати раҳбарлигида амалга оширилмоқда.
ХЭА делегацияси Тошкентга ташрифи давомида давлат органлари, идоралар, шунингдек, компаниялар вакиллари билан норасмий учрашувлар ўтказди, улар давомида энергетика соҳасидаги айрим масалалар муҳокама қилинди. 14 та мавзу бўйича ўтказилган муҳокамада 24 та вазирлик, идора ва корхоналардан 70 нафар вакил иштирок этди.
Учрашувлар якуни бўйича ХЭА миссияси Энергетика вазирлиги ва Давлат статистика қўмитасига мавжуд маълумотлар бўйича ҳисобот лойиҳасини тақдим этди. Халқаро таҳлилий гуруҳ томонидан ишлаб чиқилган тавсиялар мамлакат ҳукуматига энергетика соҳасидаги маълумотлар ва сиёсатни яхшироқ баҳолашда ёрдам бериш учун мўлжалланган. Ҳисобот потенциал инвесторларга макроиқтисодий тенденциялар ва энергетика соҳасидаги масалалар билан танишиш учун кенг имконият яратади.

Минэнерго: В Ташкенте побывала миссия Международного энергетического агентства
Делегацией Международного энергетического агентства (МЭА) 11-15 апреля 2022 года был проведён второй этап углубленного обзора энергетической политики Узбекистана.
МЭА является автономным международным органом в рамках Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР). Он выполняет роль консалтинговой организации в целях содействия международному сотрудничеству в области совершенствования мировой структуры спроса и предложения энергоресурсов и энергетических услуг.
В международном, а также инвестиционных сообществах ежегодные общеэнергетические и отраслевые отчеты МЭА пользуются признанием.
В рамках программы «EU4Energy» МЭА осуществляет программу, ориентированную на страны Восточного Партнерства и Центральной Азии, в том числе и Узбекистан. Цель программы - поддержка реализации политики устойчивой энергетики.
Углубленный обзор энергетической политики Узбекистана проводится МЭА в три этапа и реализуется под руководством Правительства страны.
В ходе пребывания в Ташкенте делегацией МЭА были проведены неформальные встречи с представителями государственных органов, ведомств, а также компаний, в ходе которых состоялось обсуждение определенных вопросов в области энергетики. В обсуждении по 14 темам приняли участие 70 представителей из 24х министерств, ведомств и предприятий.
По итогам встреч миссия МЭА представила Министерству энергетики и Государственному комитету по статистики проект отчета по имеющимся данным. Рекомендации, разработанные международной аналитической группой, призваны оказать содействие Правительству страны в лучшей оценке данных и политики в области энергетики. Отчет также предоставит потенциальным инвесторам широкую возможность ознакомиться с макроэкономическими тенденциями и вопросами энергетического сектора.
По результатам планируются начать работу над итоговыми рекомендациями, выпуск которых намечен на июль 2022 года.