Энергетика вазирлиги: Уч ойда 5 та янги иссиқлик электр станция ишга туширилди
Аввал хабар берганимиздек, Президентимизнинг тегишли қарорларига мувофиқ юртимизда янги, замонавий иссиқлик электр станциялар қурилиб, босқичма-босқич ишга туширилмоқда.
Таъкидлаш керакки, жорий йилнинг ўтган уч ойи давомида юртимизнинг 3 та вилоятида умумий қуввати 1 154 МВт бўлган 5 та янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди. Умумий қиймати 705 миллион АҚШ долларига тенг мазкур  лойиҳаларнинг барчаси Туркиянинг “Aksa Enerji”, “Odaş Enerji CA” ва “Cengiz Enerji” компаниялари томонидан амалга оширилди. Хусусан:
Биринчиси, Бухоро вилоятининг Бухоро туманида қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли иссиқлик электр станцияси;
Иккинчиси, Тошкент вилоятининг Қибрай туманида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ қурилмаси;
Учинчиси, Хоразм вилоятининг Янгиариқ туманида қуввати 174 МВт бўлган янги иссиқлик электр станцияси;
Тўрттинчиси, Тошкент вилоятининг Қибрай туманида қуввати 230 МВт бўлган газ-поршенли иссиқлик электр станцияси;
Бешинчиси, Тошкент вилоятининг Қибрай туманида қуввати 240 МВт бўлган замоаний иссиқлик электр станцияси ишга туширилди.
Ушбу 5 та электр станция йилига 9 миллиард 400 миллион киловатт-соат электр энергия ишлаб чиқаради. Қурилмаларнинг энергия тежамкорлиги ҳисобига йилига 1 миллиард 275 миллион метр куб табиий газ тежалишига эришилади. Тежалган табиий газ ҳисобига қўшимча 6 миллиард 144 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш имкони яратилади.
Станциялар қурилиши давомида 2860 нафар иш ўрни яратилган бўлса, улар ишга тушиши натижасида 420 нафар янги иш ўрни яратилди.
Маълумот учун: Апрель ойида Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қуввати 100 МВт бўлган йирик қуёш фотоэлектр станцияси (6-электр станция) ишга туширилади.

Минэнерго: За три месяца введено в эксплуатацию 5 новых ТЭС
5 новых теплоэлектростанций общей мощностью 1 154 МВт введено за первые 3 месяца 2022 года в трёх регионах страны. Данная работа ведётся в рамках реализации соответствующих постановлений Президента Республики Узбекистан.
Все эти проекты общей стоимостью 705 миллионов долларов реализованы турецкими компаниями Aksa Enerji, Odaş Enerji CA и Cengiz Enerji.
1-ая газопоршневая ТЭС мощностью 270 МВт построена в Бухарском районе Бухарской области;
2-ая парогазовая установка мощностью 240 МВт введена в эксплуатацию в Кибрайском районе Ташкентской области;
3-я новая тепловая электростанция мощностью 174 МВт расположена в Янгиарыкском районе Хорезмской области;
4-ая газопоршневая ТЭС мощностью 230 МВт введена в Кибрайском районе Ташкентской области;
5-ая современная тепловая электростанция мощностью 240 МВт введена в эксплуатацию в Кибрайском районе Ташкентской области.
В совокупности эти 5 электростанций вырабатывают 9,4 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год. Оснащение их энергосберегающими устройствами позволит сэкономить 1 миллиард 275 миллионов кубометров природного газа в год, что достаточно для производства дополнительных 6 миллиардов 144 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
При строительстве данных ТЭС было создано 2860 рабочих мест, в результате их ввода в эксплуатацию – 420 новых рабочих мест.
Добавим, что в апреле т. г. в Нурабадском районе Самаркандской области будет сдана в эксплуатацию крупная солнечная фотоэлектрическая электростанция мощностью 100 МВт, которая станет шестой станцией, введенной с начала этого года.