Энергетика вазирлиги томонидан Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти экспертларининг қайта тикланувчи энергия манбалари бўйича учрашуви ташкил этилди
• Энергетика вазирлиги томонидан Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти экспертларининг қайта тикланувчи энергия манбалари бўйича учрашуви ташкил этилди
2022 йилнинг 27 апрель куни Ўзбекистон Энергетика вазирлиги раислигида Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига (ИҲТ) аъзо давлатлар экспертлар гуруҳининг қайта тикланувчи энергия манбалари бўйича 4-йиғилиши онлайн тарзда бўлиб ўтди.
ИҲТ Бош котиби Хусрав Нозири ушбу муҳим тадбирга мезбонлик қилгани учун Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигига самимий миннатдорлик билдирди.
“Ишончим комилки, бизнинг ҳамкорлигимиз қайта тикланувчи энергия манбалари ва энергия самарадорлиги бўйича ИҲТ энергетика кун тартибини қайта кўриб чиқишга, аъзо давлатларнинг умумий манфаатларидан келиб чиққан ҳолда белгиланган мақсадларни ривожлантириш ва барқарор энергияга ўтиш бўйича минтақавий ҳамкорликнинг ҳозирги ва келгусидаги истиқболларини қамраб олиш имконини беради”, - деди ИҲТ раҳбари.
Шунингдек, Х.Нозири, ИҲТ ҳудудида барқарор энергетикага ўтиш бўйича минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
“Хусусан, трансчегаравий ҳамкорлик ва ўзаро боғланган энергия тизимлари энергия харажатларини камайтириши, ишончлилигини ошириши ва углерод чиқиндиларини камроқ харажат билан камайтириши, шу билан бирга тоза энергия манбалари, хусусан, гидро, шамол ва қуёш энергияси ўртасидаги улуш ва синергияни ошириши мумкин”, - деди у.
Учрашувда меҳмон маърузачи сифатида ЮНИДО (БМТнинг Саноатни ривожлантириш ташкилоти) катта маслаҳатчиси жаноб Алфред Хатзенбург энергия самарадорлиги ва унинг иқлимни яхшилаш ва чиқиндиларни камайтиришдаги роли ҳақида тақдимот қилди.
Ўзбекистон яқин 10 йилда қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 3 баробарга оширишни мақсад қилган. Республика 2030 йилга бориб электр энергияси ишлаб чиқаришни икки баробарга, яъни 32 ГВтгача оширишни ва электр энергиясининг камида 25 фоизини қайта тикланувчи энергия манбаларидан олинишини режалаштирмоқда. Йиғилишда бу ҳақда энергетика вазири ўринбосари Шерзод Ходжаев таъкидлади.
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ҳузурида Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти ва Водород энергетикаси илмий-тадқиқот маркази ташкил этилди. Бу соҳаларни ривожлантиришда республика халқаро ҳамкорликка таянади.
Ш.Ходжаев ҳар бир мамлакат энг яхши жаҳон тажрибасидан келиб чиққан ҳолда энергетикага ўтишнинг ўзига хос йўлини танлаши зарурлигини таъкидлади. “Яшил ўсиш” ва декарбонизацияга эришиш учун энергетикага прагматик ўтиш муҳимлигини ҳам ҳисобга олиш керак.
Учрашувда ИҲТ аъзо давлатлари вакиллари қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш соҳасида тажриба алмашиб, ушбу йўналишда ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини белгилаб олдилар.

Минэнерго выступило организатором заседания экспертов ОЭС в области ВИЭ
Под председательством Министерства энергетики Узбекистана 27 апреля 2022 года проведено в онлайн формате 4-ое заседание Группы экспертов стран участниц Организации экономического сотрудничества (ОЭС) по возобновляемым источникам энергии области.
В своём заявлении, Генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири выразил искреннюю признательность Министерству энергетики Республики Узбекистан за проведение этого важного мероприятия.
«Я уверен, что наше сотрудничество позволит пересмотреть энергетическую повестку ОЭС по вопросам возобновляемых источников энергии и энергоэффективности, оживив намеченные цели, исходя из общих интересов государств-членов и охватив текущие и будущие перспективы регионального сотрудничества по переходу к устойчивой энергетике», отметил глава ОЭС.
Х. Нозири также подчеркнул важность развития регионального сотрудничества для перехода к устойчивой энергетике в регионе ОЭС.
«В частности, трансграничное сотрудничество и взаимосвязанные энергосистемы может сократить расходы на энергию, повысить надежность и сократить выбросы углерода при меньших затратах, одновременно увеличивая долю и синергизм между чистыми энергетическими ресурсами, особенно гидро-, ветровой и солнечной», - сказал он.
В ходе заседания в качестве приглашенного спикера выступил старший консультант ЮНИДО (Организации Объединенных Наций по промышленному развитию) г-н Алфред Хатзенбург с обширной презентацией по вопросам энергоэффективности и ее роли в улучшении климата и сокрушения выбросов.
Узбекистан в ближайшие 10 лет ставит целью увеличение доли ВИЭ в 3 раза.
Республика планирует к 2030 году увеличение выработки электроэнергии в два раза, то есть до 32 ГВт, и обеспечению того, чтобы не менее 25 процентов электроэнергии приходилось на долю ВИЭ. Это отметил на заседании заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев.
При Министерстве энергетики Узбекистана создан Исследовательский институт по развитию ВИЭ и прикладной водородной энергетики. В развитии данных направлений республика опирается на международное сотрудничество.
Ш. Ходжаев подчеркнул, что каждая страна должна выбрать свой путь энергетического перехода, опираясь на лучшие мировые практики. Для обеспечения «зеленого роста» и декарбонизации необходимо также учитывать важность прагматичного энергетического перехода.
В ходе совещания представители стран-участниц ОЭС обменялись опытом в области развития ВИЭ и наметили пути дальнейшего развития сотрудничества в сфере возобновляемой энергетики.