Энергетика вазирлиги ҳузуридаги илмий-тадқиқот институтининг Қуёш фотоэлектр модулларни синовдан ўтказиш лабораторияси аккредитациядан ўтказилди
• Энергетика вазирлиги ҳузуридаги илмий-тадқиқот институтининг Қуёш фотоэлектр модулларни синовдан ўтказиш лабораторияси аккредитациядан ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2021 йил 9 апрелдаги ПҚ–5063-сон қарорига мувофиқ Энергетика вазирлиги ҳузурида ташкил этилган Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институтида Қайта тикланувчи (қуёш, шамол, биогаз, геотермал энергия ва бошқалар) ва водород энергетикаси технологияларини синаш ва сертификатлаш лабораторияси фаолияти йўлга қўйилди.
Бугунги кунда Институтда ушбу соҳада бир қатор илмий ва амалий ишлар олиб борилмоқда. Жумладан Осиё тараққиёт банкининг техник кўмаги асосида фотоэлектр модулларини синовдан ўтказиш лабораториясининг базавий ҳамда концептуал дизайни ишлаб чиқилиб, халқаро стандартлар талаблари асосида ўндан ортиқ замонавий ўлчов қурилмалари билан жиҳозланди.
Инновацион ривожланиш вазирлигининг илмий, инновацион ва тижоратлаштиришга тайёрлаш лойиҳалари асосида қуёш фотоэлектрик модулларини синовдан ўтказиш стендлари яратилиб Институт илмий ходимларини Япония, Германия, Испания, Хитой, Ҳиндистон, Россия давлатларининг синов лабораторияларида малакаси оширилди.
Ўзбекистон ҳудуди кескин континентал иқлимий минтақада жойлашганлиги, ёз ва қиш фаслларида кун давомида ҳаво ҳароратининг кескин ўзгаришлари, шунингдек ёғингарчилик кунларининг кўплиги қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш соҳасида юқори сифатли технологиялардан фойдаланишни талаб этмоқда.
Шу муносабат билан, Институтда қуёш фотоэлектр модулларини синовдан ўтказишга мўлжалланган лаборатория Ўзбекистон аккредитация маркази томонидан DSt IS0/IEC 17025-2019 стандарт талаблари асосида баҳоланди ва 2022 йил 18 апрелдан бошлаб 5 йил муддатга O'ZAK.SL.OI85-сон билан давлат реестрига киритилди.
Бунинг натижасида, мамлакатимизга чет давлатларидан олиб кирилаётган фотоэлектр модулларни чиқиш параметрларини синов лабораториясида ўлчаш натижалари асосида меъёрий ҳужжатларга мувофиқлиги аниқланади. Натижада Республикамизга сифатли фотоэлектр модулларни кириб келиши таъминланади.
Қуёш фотоэлектр модулларни синовдан ўтказиш лабораторияси DSt IS0/IEC 17025-2019 стандарт талаблари асосида баҳоланганлиги ва аккредитациядан ўтганлиги сабабли нафақат республикамиз, балки қўшни давлатлардан ҳам буюртма олиши ва уларнинг технологияларини синовдан ўтказиши мумкин.
Республикамизда ташкил этилган ва аккредитациядан ўтган Қуёш фотоэлектр модулларини синовдан ўтказишга мўлжалланган лаборатория Қуёш энергетикаси технологияларини синаш ва сертификатлаш соҳасидаги бошланғич қадам бўлиб ҳисобланади. Ушбу синов лабораторияси фаолияти кенгайтирилиб қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш соҳаси ривожланиши, юртимизда жаҳон стандартларига мос станциялар барпо этилишига ва бу истеъмолчиларни узлуксиз ҳамда сифатли электр энергияси билан таъминлашга хизмат қилади.

Лаборатория по испытанию солнечных фотоэлектрических модулей научно-исследовательского института Министерства энергетики аккредитована
• Лаборатория по испытанию солнечных фотоэлектрических модулей научно-исследовательского института Министерства энергетики аккредитована
В национальном научно-исследовательском институте возобновляемых источников энергии созданном при Министерстве энергетики в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 апреля 2021 года №ПП-5063 “О мерах по развитию возобновляемой и водородной энергетики в Республике Узбекистан”, налажена работа испытательной и сертификационной лаборатории технологий возобновляемой (солнечной, ветряной, биогазовой, геотермальной и др.) и водородной энергетики.
Сегодня в институте проводится ряд научно-практических работ в этой области. В частности, при техническом содействии Азиатского банка развития разработан базовый и концептуальный дизайн лаборатории по испытанию фотоэлектрических модулей, который на сегодняшний день оснащен более десяти современными измерительными приборами отвечающими международным стандартам.
В рамках научно-инновационных и коммерциализационных проектов Министерства инновационного развития созданы испытательные стенды для солнечных фотоэлектрических модулей и обеспечено повышение квалификации сотрудников института в испытательных лабораториях Японии, Германии, Испании, Китая, Индии и России.
Тот факт, что территория Узбекистана расположена в резко континентальном климате, резкие перепады температуры воздуха в летний и зимний периоды, а также обилие дней с осадками требуют применения высококачественных технологий в области использования возобновляемых источников энергии.
В связи с этим лаборатория, предназначенная для тестирования солнечных фотоэлектрических модулей в институте, Аккредитована центром аккредитации Узбекистана на основе требований стандарта DSt IS0/IEC 17025-2019 и была включена в Государственный реестр №O'ZAK.SL.OI85 сроком на 5 лет начиная с 18 апреля 2022 года.
В результате этого, соответствие фотоэлектрических модулей, ввозимых в нашу страну из зарубежных стран, будет определятся в соответствии с нормативными документами на основании результатов измерения выходных параметров в испытательной лаборатории. В результате чего, будет обеспечено поступление в республику качественных фотоэлектрических модулей.
Благодаря тому, что испытательная лаборатория аккредитована в соответствии с требованиями стандарта DSt IS0/IEC 17025-2019, она может принимать заказы не только из нашей страны, но и из стран ближнего зарубежья для проведение испытаний их технологии.
Лаборатория по испытанию солнечных фотоэлектрических модулей, созданная и аккредитованная в республике, является первым шагом в области испытания технологий солнечной энергетики. Расширение деятельности этой испытательной лаборатории будет способствовать развитию возобновляемых источников энергии, строительству в нашей стране станций, соответствующих мировым стандартам и обеспечивающих потребителей бесперебойной и качественной электроэнергией.