Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳудуларда ўз фаолиятини давом эттирмоқдалар. 5 ноябрда Навоийда ва 6 ноябрда Самарқандда энергия самарадорлигини ошириш ва савдо ярмаркалари бўйича давра суҳбатлари бўлиб ўтди.
Савдо кўргазмаларида Ўзбекистон Республикасининг энергия тежовчи ускуналари ишлаб чиқарувчилари, масалан, Meg Trans Energy, Кенг ассортиментдаги маҳсулотлар, Grupart, Endustriyel Elektrik, Solar Power, All Solar, Esta Electric компаниялари иштирок этди. Самарқанд Облгазтаминот, Автосаноат- Landi Renzo ва бошқалар ўз маҳсулотларини тақдим этди.
Ярмаркаларга 200 дан 300 тагача одам ташриф буюрди, бу эса алоқалар алмашиш ва маҳаллий ишлаб чиқаришнинг замонавий энергия тежовчи ускуналарини кўриш имконини берди.
Ярмаркалардан сўнг, 2019-2022 йилларда иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини ошириш масалаларини ҳал қилиш муҳимлигиг оид Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.08.2013 йилдаги ПҚ-4422-сонли Қарори бўйича давра суҳбатлари бўлиб ўтди.
Тадбирларда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг «Саноат корхоналарининг энергия самарадорлигини ошириш» лойиҳаси доирасида Жаҳон банки ва Европа инвестиция банкининг ажратган кредит маблағлари эскирган электр жиҳозларини алмаштириш ва энергияни тежайдиган технологиялардан фойдаланган ҳолда корхоналарда катта миқдордаги энергия тежашга ёрдам бериши таъкидланди.
Кейинги давра суҳбати 7 ноябрь куни Шаҳрисабз шаҳрида Маданият саройида (Амир Темур хиёбони) бўлиб ўтади.

ДНИ ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ
Министерство Энергетики и Министерство экономики и промышленности Республики Узбекистан продолжают проводить мероприятия в регионах. Так, круглые столы по повышению энергоэффективности и ярмарки продаж были проведены 5 ноября в г. Навои и 6 ноября в г.Самарканде.
На ярмарках продаж были представлены такие производители энергоэффективного оборудования Республики Узбекистан, как: «Меga Trans Energy», «Wide Range Products», «Grupart», «Endüstriyel Elektrik», «Solar Power», «All Solar», «Esta Electric», Самаркандский «Облгазтаъминот», «Avtosanoat-Landi Renzo» и другие.
Ярмарки посетило от 200 до 300 человек, что дало возможность обменяться контактами и увидеть воочию современное энергоэффективное оборудование отечественного производства.
После ярмарок были проведены круглые столы, посвященные Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22.08.2019г. и раскрывающие важность решения вопросов повышения энергоэффективности экономики на период 2019-2022 годов.
Также на мероприятиях было отмечено, что кредитные средства Всемирного Банка и Европейского инвестиционного банка в рамках проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан способствуют экономии значительных объёмов энергии на предприятиях за счёт замены морально устаревшего электротехнического оборудования и использования энергосберегающих технологий.
Следующий круглый стол будет проведён 7 ноября в городе Шахрисабз во Дворце культуры (площадь Амира Темура).