Энергия тежамкор қурилмалар ўрнатганлик учун компенсация олиш тартиби юзасидан видеобаёнот
Энергетика вазирлигига жисмоний ва юридик шахслардан қуёш фотоэлектр станциялари, қуёш сув иситкичлари ва энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларни ўрнатиш учун компенсация олиш тартиби бўйича мурожаатлар келиб тушади.
Бугунги видеобаёнотимизда ушбу мурожаатлар юзасидан маълумот бериб ўтамиз.
Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 14 апрелдаги қарори билан тасдиқланган Низомнинг 3-иловасида келтирилган шакл асосида ариза билан ишчи гуруҳга (шаҳар ёки туман ҳокимлигига) мурожаат қилишингиз керак.
Ушбу ариза шакли билан Энергетика вазирлигининг веб-сайтида танишишингиз мумкин.
- аризангизга асосан ишчи гуруҳ 10 иш кунида энергия самарадор ва энергия тежовчи қурилмаларнинг қурилиш-созлаш ишлари, ёнғин ва техника хавфсизлиги қоидалари ҳамда шаҳарсозлик нормаларига мувофиқ амалга оширилганлигини ўрганади.
- бунда, ўрнатилган энергия самарадор қурилмалар белгиланган нормаларга мувофиқ деб топилганда сотиб олишга сарфланган харажатларнинг бир қисмини Давлат бюджетидан қопланиши тўғрисида далолатнома тасдиқланади ҳамда талабгорга юборилади;
- агар аксинча, тақдим этилган ҳужжатларингиз тўғри ёки тўлиқ бўлмаганда ёхуд бошқа камчиликлар туфайли рад этилганда, камчиликларни бартараф этиб 1 ой муддатда қайта ариза топширишингиз мумкин бўлади.
Ҳужжатлар расмийлаштирилгандан сўнг, ҳар ойнинг 5-санасига қадар ҳудудий молия бўлимлари барча мурожаатларни умумлаштиради ҳамда компенсация учун талаб этиладиган маблағларни 1 ой муддатда белгиланган тартибда талабгорнинг банк картаси ёки банк ҳисоб-варағига ўтказади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат буджети маблағлари ҳисобидан компенсация жисмоний шахсларга – қуёш фотоэлектр станциялари, қуёш сув иситкичлари, шунингдек, энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларни сотиб олиш харажатларининг 30 фоизи миқдорида ажаратилади.
Қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари, энергия самарадор газ-горелкали қурилмалар ва қозонлар, шунингдек, энергия самарадор бошқа ускуналарни харид қилиш учун олинган тижорат банкларининг кредитлари бўйича фоиз харажатларининг бир қисми қоплашга:
жисмоний шахсларга — 500 миллион сўмдан ошмайдиган кредитлар бўйича
— Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаш ставкасидан ошган қисмида, бироқ 8 фоиз пунктидан кўп бўлмаган миқдорда;
юридик шахсларга — 5 миллиард сўмдан ошмайдиган кредитлар бўйича — Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаш ставкасидан ошган қисмида, бироқ 5 фоиз пунктидан кўп бўлмаган миқдорда.

Видеообращение о порядке получения компенсации за установку энергосберегающих устройств
В Минэнерго поступают обращения от физических и юридических лиц о порядке получения компенсаций за установку солнечных фотоэлектрических установок, солнечных водонагревателей и энергоэффективных газовых установок.
В сегодняшнем видеообращении мы предоставим об этом подробную информацию.
Для получения таких компенсаций необходимо, прежде всего, обратиться в рабочую группу (администрацию города или района) с заявлением по форме, приведенной в приложении 3 к Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров 14 апреля 2021 года.
Вы можете найти эту форму заявки на сайте Министерства энергетики.
- На основании вашего заявления рабочая группа в течение 10 рабочих дней изучит - осуществляется ли установка энергоэффективных и энергосберегающих устройств в соответствии с правилами строительно-монтажных работ, пожарной и технической безопасности и градостроительства.
- В случае признания установленных энергоэффективных приборов соответствующими установленным нормам, акт о возмещении части стоимости приобретения из средств Государственного бюджета утверждается и направляется заявителю;
- В случае же, когда представленные документы заплнены неверно, недостаточно полно или отклонены из-за других недостатков, вы сможете повторно подать заявку в течение 1 месяца, устранив недостатки.
После регистрации документов до 5 числа каждого месяца территориальные отделы финансов обобщают все заявления и перечисляют необходимые для возмещения денежные средства на банковскую карту или расчетный счет заявителя в течение 1 месяца в установленном порядке.
Компенсация из Государственного бюджета Республики Узбекистан будет выделена физическим лицам в размере 30% от стоимости приобретения солнечных фотоэлектрических установок, солнечных водонагревателей, а также энергоэффективных газовых приборов.
В частности предусмотрены следующие объемы компенсации:
- для солнечных фотоэлектрических станций - до 3 млн сум;
- для солнечных водонагревателей - до 1,5 млн. сум;
Для покрытия части процентных расходов по кредитам коммерческих банков, полученных на приобретение оборудования для возобновляемых источников энергии, энергоэффективных газовых приборов и котлов, а также другого энергоэффективного оборудования, выделяются следующие объемы компенсации:
- физическим лицам - по кредитам на сумму не более 500 млн сумов в части, превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, но не более чем на 8%;
- юридическим лицам - по кредитам на сумму не более 5 миллиардов сумов - в части, превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, но не более чем на 5 процентных пунктов.