Нефть ва газ қазиб олишни кўпайтириш устида иш олиб борилмоқда
2022 йилнинг биринчи чорагида “ERIELL Group” нефт-газ хизмати “Sanoat Energetika Guruhi” буюртмачи компанияси объектларида қудуқларни жорий ва қайта таъмирлаш бўйича режаларини муддатидан олдин бажарди.
SEG объектларида қудуқларни жорий ва капитал таъмирлаш бўйича иш режаси 175 %га бажарилди. Иш “ERIELL Group” қудуқларини капитал таъмирлаш бўлими мутахассислари томонидан амалга оширилди.
Яъни, иш режага асосан 64 та қудуқни қайта таъмирлаш керак эди, лекин амалда йилнинг 3 ойи давомида 112 та қудуқда техник ва капитал таъмирлаш ишлари амалга оширилди.
Бундан ташқари, биринчи чоракда режага асосан 22 та қудуқда таъмирлаш ишлари амалга оширилиши керак эди, амалда 35 та қудуқда ўралган қувур агрегатлари ёрдамида таъмирлаш ишлари амалга оширилди, яъни 159 %га бажарилди.
Ишнинг бундай суръатига Қудуқларини капитал таъмирлаш бўлими шу жумладан, катта миқдордаги юк кўтариш бирликларини (ПУ) жалб қилиш орқали яъни, - режада 28 ПУ фойдаланиш назарда тутилган бўлса, факт бўйича 39 та юк кўтариш бирлиги жалб қилинганлиги натижасида эришилди. Шунингдек, ҳисобот даврида SEG объектларида 3 дона ўралган қувур блоклари ишлади.
Қудуқларни жорий ва капитал таъмирлаш бўйича вазиятни ўз вақтида таҳлил қилиш, қудуқларини капитал таъмирлаш бўлими мутахассисларининг тажрибаси, агар зарур бўлса, қўшимча ускуналарни, хусусан, юк кўтарувчи қурилмаларни жалб қилиш – буларнинг барчаси “ERIELL Group” томонидан шартнома мажбуриятларини бажарилишини тезлаштириш учун жалб қилинган.
Кўпроқ қудуқларни жорий ва капитал таъмирлашдан кўзланган асосий мақсад Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётини янада ривожлантириш учун зарур бўлган табиий газ ва нефт қазиб олиш ҳажмини ошириш ва буларнинг барчаси мамлакат аҳолиси ҳаёти учун янада қулай шароитлар яратишдан иборат.
“ERIELL Group” компанияси 2020-2023 йилларга мўлжалланган “Асосий воситаларни капитал таъмирлаш” дастури доирасида “Sanoat Energetika Guruhi” (SEG) МЧЖ ХК объектларининг бош пудратчиси ҳисобланади. Лойиҳа Қашқадарё ва Бухоро вилоятлари ҳамда Фарғона водийси майдонларини қамраб олади.

Работая на увеличение добычи нефти и газа
Нефтегазосервисная ERIELL Group в I квартале 2022 года с опережением завершила планы по текущему и капитальному ремонту скважин на объектах компании-заказчика Sanoat Energetika Guruhi (SEG).
План работ по текущему и капитальному ремонту скважин (ТиКРС) на объектах SEG выполнен на 175%. Работы проведены специалистами Управления капитального ремонта скважин ERIELL Group
То есть при плане работ по ТиКРС в 64 скважины, фактически за первые 3 месяца года проведён текущий и капитальный ремонт 112 скважин.
Кроме того, в I квартале проведены работы с помощью котлюбинговых установок на 35 скважинах, при плане в 22 – то есть с выполнением на 159%.
Такой темп работ Управлением КРС был достигнут, в том числе, и за счёт привлечения значительного количества подъёмных установок (ПУ) – если по плану было предусмотрено использование 28 ПУ, то по факту к работе было привлечено 39 подъёмных установок. Также на объектах SEG в отчётный период работали 3 установки колтюбинга.
Своевременный анализ ситуации по текущему и капитальному ремонту скважин, опыт специалистов Управления КРС, привлечение, при необходимости, дополнительного количества оборудования, в частности подъёмных установок, - все эти возможности были использованы ERIELL Group для ускорения исполнения своих контрактных обязательств.
Главная цель охвата большего количества скважин текущим и капитальным ремонтом – это увеличение добычи природного газа и нефти, необходимых для дальнейшего развития экономики Республики Узбекистан, создания всё более благоприятных условий для жизни населения страны.
Добавим, что ERIELL Group является Генеральным подрядчиком на объектах ИП ООО Sanoat Energetika Guruhi (SEG) в рамках программы «Капитальный ремонт основных фондов» в период 2020-2023 гг. Проект охватывает месторождения Кашкадарьинской и Бухарской областей, Ферганской долины.