Тўрақўрғон ИЭС: Таъмирлаш ишларидан сўнг энергоблоклар тўла қувватда ишламоқда
Аввал хабар берганимиздек, “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти тизимида айни вақтда иссиқлик электр станцияларини келгуси куз-қиш мавсумига тайёрлаш ишлари туну-кун уюшқоқлик билан давом этмоқда.
Жумладан, бугун эрта саҳар соат 05-56 да Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясининг 1-энергоблоки қайта ишга туширилди ҳамда навбатдаги инспекция назорати тадбирлари ва профилактика-таъмирлаш ишлари доирасида деярли бир ой мобайнида олиб борилган тадбирлардан сўнг энергоблок мамлакат Ягона энерготизими тармоғига электр энергиясини етказиб бера бошлади.
Энергоблокни куз-қиш даврига тайёрлашдек масъулиятли ишлар Япониянинг “Mitsubishi Hitachi Power Systems” (MHPS) консорциуми – лойиҳа бош пудратчиси 10 нафар малакали мутахассиси, «Узбекэнерготаъмирлаш» корхонасининг 70 нафардан ортиқ тажрибали ва малакали мутахассислари, “Ўзэнергосозлаш” корхонаси, турдош станциялар, бошқа махсус-таъмирлаш  ташкилотлари (“Узэлектроизолит”, ЭСАН ва бошқалар) тажрибали ва малакали ходимлари томонидан амалга оширилди. Ушбу тадбирларга электр станциясининг таъмирлаш бўйича бригадалари билан биргаликда жами 130 дан ортиқ ходимлар жалб қилинди.
- Ўйлайманки, 1-энергоблок турбогенераторини профилактика назоратидан ўтказиш ва таъмирлаш бўйича бундай катта ва масъулиятли вазифалар ҳамжиҳатликда ва сифатли даражада бажарилди. Ҳеч бир истисносиз, барча ходимлар ўз вазифаларига масъулият билан ҳамда виждонан ёндошдилар. – дейди Тўрақўрғон ИЭС КЦ БГҚ цехи бошлиғи Абдумалик Шокиров. – 2022-2023 йил куз-қиш мавсумида станциянинг узлуксиз ва ишончли ишлаши учун яхши заҳира яратдик.
Таъкиддлаш жоизки, бугунги кунда 5 нафар япон мутахассиси ҳамда 5-6 нафар таъмирлаш корхоналари мутахассисларидан ташқари, деярли барча ходимлар ўз доимий иш жойларига қайтиб кетдилар. Улар томонидан айни вақтда синов режимида ишлаётган 1-энергоблокни мониторинг ва назорат қилиш ишлари олиб борилмоқда – ёниш камерасида турли қувватларда синовлар олиб борилмоқда, унинг ишончли ишлаши учун созлаш ишлари бажарилмоқда.
- Станциянинг 1-энергоблокида ўтказилган навбатдаги инспекция ва таъмирлаш ишлари бизнинг ёш мутахассисларимиз учн яхши мактаб бўлди, - дейди Тўрақўрғон ИЭС бош муҳандиси ўринбосари Ашурбек Абдуллаев. – Мутахассисларимиз зиммаларига юклатилган аниқ вазифаларни бажариш билан биргаликда, бошқа мутахассислар, шу жумладан хорижий мутахассисларнинг тажрибаларини ўргандилар, кўзда тутилган тадбирлар доирасида эса улар билан тажриба алмашдилар.

Туракурганская ТЭС: Энергоблоки после ремонта работают на полную мощность
Как мы ранее информировали, в системе АО «Тепловые электрические станции» круглосуточно идет кропотливая работа по подготовке тепловых электростанций к наступающему осенне-зимнему периоду.
В частности, сегодня рано утром в 05-56 часов 1-энергоблок Туракурганской ТЭС был запущен к эксплуатации и энергоблок начал вырабатывать электрическую энергию для подачи в Единую энергосистему страны после проведенных на протяжении почти месяца мероприятий в рамках очередной инспекции и ремонтно-профилактических работ.
Столь ответственная работа по подготовке энергоблока к работе в осенне-зимнем периоде проведена при непосредственном участии 10 квалифицированных специалистов генподрядчика проекта - японского консорциума “Mitsubishi Hitachi Power Systems” (MHPS), более 70 опытных и квалифицированных специалистов АО “Узбекэнерготаъмирлаш”, а также ООО “Узэнергосозлаш”, родственных электростанций, других специализированных предприятий (“Узэлектроизолит”, ЭСАН и др.). В общей сложности на эти мероприятия с учетом ремонтных бригад самой электростанции были привлечены более 130 работников.
- Я думаю, что такая ответственная и большая работа по профилактике и ремонту турбогенератора 1-энергоблока была произведена очень слаженно и качественно. Все, без исключения, специалисты отнеслись к своим обязанностям очень ответственно и добросовестно, - говорит начальник цеха КЦ ПГУ Туракурганской ТЭС Абдумалик Шокиров. – Надеемся, что, мы подготовили хороший задел по подготовке станции к работе в условиях осенне-зимнего сезона 2022-2023 годов.
Необходимо отметить, что на сегодняшний день почти все специалисты разъехались по своим постоянным местам работы, за исключением пяти японских специалистов, а также 5-6 работников ремонтных организаций. Ими в настоящиее время осуществляются мониторинг и контроль за работой 1-энергоблока, работающего в режиме испытаний и настройки различных мощностей в камере сгорания энергоблока.
- Проведенные очередные инспекционные и ремонтные работы в 1-энергоблоке станции послужили хорошей школой для наших молодых специалистов, - утверждает заместитель главного инженера Туракурганской ТЭС Ашурбек Абдуллаев. -  Наряду с выполнением возложенных конкретных задач, наши специалисты изучили опыт других специалистов, в том числе зарубежных, а также обменялись опытом работы в рамках намеченных мероприятий.