Энергетика вазирлиги: Ёқилғи-энергетика соҳаси ходимлари учун тармоқ тариф-малака маълумотномаси ишлаб чиқилмоқда
• Энергетика вазирлиги: Ёқилғи-энергетика соҳаси ходимлари учун тармоқ тариф-малака маълумотномаси ишлаб чиқилмоқда
Президентимизнинг “Малакаларни баҳолаш тизимини тубдан такомиллаштириш ва меҳнат бозорини малакали кадрлар билан таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида” 2020 йил 31 декабрдаги ПҚ-4939-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида Энергетика вазирлиги ва тизим акциядорлик жамиятлари ҳамкорлигида нефть-газ, электр энергетикаси ва кўмир саноати соҳаларини қамраб олувчи ёқилғи-энергетика соҳаси учун хизматчилар лавозимлари ва ишчи касбларининг тармоқ тариф-малака маълумотномаси ишлаб чиқилмоқда.
Ушбу тармоқ тариф-малака маълумотномасининг асосий мақсади – касб ва лавозимларнинг малакавий норматив-ҳуқуқий базасини янада такомиллаштириш, уни бозор иқтисодиёти ва халқаро амалиёт талабларига мувофиқлаштириш, корпоратив бошқарувнинг замонавий усулларини қўллаш, профессионал кадрлар тайёрлашни таъминлашда Хизматчиларнинг асосий лавозимлари ва ишчилар касблари классификаторининг ролини кучайтиришдир.
Тармоқ тариф-малака маълумотномаси ишчилар тоифалари ўртасида меҳнат тақсимоти масалаларини тўғри ҳал қилишга кўмаклашиш, уларнинг меҳнат вазифалари ва уларга қўйиладиган малака талабларини белгилашда умумийликни таъминлаш, лавозим йўриқномаларини ишлаб чиқиш, ходимларнинг мажбуриятлари, ҳуқуқ ва жавобгарликларини белгилаш, таркибий бўлинмаларнинг бошқарув тизимидаги роли ва ўрнини белгиловчи низомларини ишлаб чиқиш, кадрларни танлаш ва жойлаштириш, мутахассислиги ва малакасига мувофиқ тўғри тақсимлашни назорат қилиш, шунингдек, раҳбарлар ва мутахассисларни аттестациядан ўтказиш учун асос бўлиб хизмат қилади.

Минэнерго: Разрабатывается отраслевой тарифно-квалификационный справочник для работников топливно-энергетической отрасли
• Минэнерго: Разрабатывается отраслевой тарифно-квалификационный справочник для работников топливно-энергетической отрасли
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 31.12.2020 г. № ПП-4939 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оценки квалификаций и обеспечению рынка труда квалифицированными кадрами» Министерство энергетики совместно с курируемыми акционерными обществами и организациями осуществляется работа по разработке Отраслевого тарифно-квалификационного справочника должностей служащих и профессий рабочих топливно-энергетической отрасли, охватывающий нефтегазовую, электроэнергетическую и угольную отрасли.
Основной целью данного справочника является дальнейшее совершенствования нормативно-правовой базы квалификации профессий и должностей, приведения ее в соответствие с требованиями рыночной экономики и международной практики, применения современных методов корпоративного управления, усиления роли Классификатора основных должностей служащих и профессий рабочих в обеспечении подготовки профессиональных кадров.
Настоящий справочник служит основой при организации правильного решения вопросов разделения труда между категориями работников, обеспечения единства при определении их должностных обязанностей и предъявляемых к ним квалификационных требований, разработки должностных инструкций, закрепления обязанностей, прав и ответственности работников, составлении положений о структурных подразделениях, определяющих их роль и место в системе управления, подборе и расстановке кадров, осуществлении контроля за правильностью их использования в соответствии со специальностью и квалификацией, а также при проведении аттестации руководителей и специалистов.