Энергетика вазирлиги: Самарқанд вилоятида йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди
Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қурилган, қуввати 100 мегаваттга тенг бўлган йирик қуёш фотоэлектр станцияси бугун, 24 май куни Ўзбекистоннинг ягона электр тармоғига қувват узатишни бошлади.
Ушбу электр станция йилига 260 миллион киловатт-соат электр энергия ишлаб чиқариб, 80 мингдан ортиқ хонадонни электр энергияси билан таъминлайди.
Шунингдек, станция ишга туширилиши натижасида йилига 78 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилади ҳамда атмосферага 100 минг тонна зарарли чиқиндиларнинг чиқиши олди олинади. Ушбу ҳажмдаги тежалган газ билан республикадаги мавжуд барча аҳоли хонадонларини ўн кун давомида табиий газ билан таъминлаш мумкин.
Аҳамиятлиси, қурилиш давомида 400 нафар ишчи-ходимлар фаолият юритган бўлса, лойиҳа ишга тушиши натижасида 25 та янги иш ўрни яратилди.
Умумий қиймати 100 миллион долларига тенг мазкур лойиҳа Франциянинг “Total Eren” компанияси томонидан тўғридан-тўғри инвестициялар ҳисобига амалга оширилди.
Таъкидлаш лозимки, мазкур станция Ўзбекистон тарихида қайта тикланувчи энергия манбалари асосида электр энергиясини ишлаб чиқарадиган иккинчи энг йирик қуёш фотоэлектр станцияси ҳисобланиб, айнан ушбу қувватдаги биринчи қуёш фотоэлектр станцияси 2021 йилнинг август ойида Навоий вилоятининг Кармана туманида ишга туширилган эди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу инвестиция лойиҳаси Президентимизнинг 2020 йил 13 майдаги ПҚ-4712-сон қарорига мувофиқ амалга оширилди.
Маълумот учун: 2023 йил якунига қадар Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон туманида Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 220 мегаватт бўлган вилоятдаги иккинчи йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.

Минэнерго: В Самаркандской области запущена солнечная фотоэлектрическая станция промышленного масштаба
• Минэнерго: В Самаркандской области запущена солнечная фотоэлектрическая станция промышленного масштаба
Крупная солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 мегаватт, построенная в Нурабадском районе Самаркандской области, сегодня, 24 мая, начала подавать электроэнергию в единственную энергосистему Узбекистана.
Электростанция будет вырабатывать 260 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год и обеспечивать электроэнергией более 80 тысяч домов.
Кроме того, ввод станции позволит сэкономить 78 миллионов кубометров природного газа в год и предотвратит выброс в атмосферу 100 тысяч тонн вредных выбросов. При таком количестве сэкономленного газа можно обеспечить природным газом все существующие домохозяйства страны в течение 10 дней.
Примечательно, что в то время как на строительстве было занято 400 рабочих, после ввода в эксплуатацию, на станции создано 25 новых рабочих мест.
Проект стоимостью 100 миллионов долларов был реализован за счет прямых инвестиций французской компанией Total Eren.
Следует отметить, что данная станция является второй по величине солнечной фотоэлектрической станцией в истории Узбекистана по выработке электроэнергии из возобновляемых источников энергии, а первая аналогичная солнечная фотоэлектрическая станция была запущена в августе 2021 года в Карманинском районе Навоийской области.
Напомним, данный инвестиционный проект реализован в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4712 от 13 мая 2020 года.
Для справки: к концу 2023 года в Каттакурганском районе Самаркандской области эмиратская компания Masdar запустит вторую по величине в регионе солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 220 мегаватт.