Энергетика соҳасида аёл-мутахассисларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
2022 йилнинг 30 май куни Ўзбекистон Энергетика вазирлигида Қирғизистон Республикаси энергетика саноатидаги аёллар Уюшмаси президенти Алтинай Абдикеримова бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Тадбир давомида энергетика соҳасидаги профессионал хотин-қизларни бирлаштирган мустақил орган сифатида ташкил этилган Уюшма фаолияти билан таништирилди.
Ушбу орган ҳар томонлама энергетик аёлларни қўллаб-қувватлайди, ғояларни тарғиб қилади, улар учун бу ерда аёлларнинг энергетика соҳасидаги фаолиятини муҳокама қилиш имконияти мавжуд бўлган умумий ҳудуд яратади. Ушбу ташаббуснинг мақсади аёллар ва қизларни бирлаштириш, таълим, мураббийлик ташаббусларини муҳокама қилиш ва амалга ошириш учун платформа яратиш, Қирғизистоннинг энергетика соҳасидаги етакчи аёллар сонининг кўпайиши ва аёлларнинг бу соҳада карьерага интилиши учун гендер мувозанатини таъминлашдан иборат.
Учрашувда Энергетика вазирлигининг Гендер масалалари бўйича раиси Эльмира Бекмуродова Ўзбекистон Энергетика вазирлиги тизимидаги ушбу йўналишдаги тажрибаси билан ўртоқлашди. Ўзбекистонда хотин-қизлар ҳуқуқларини таъминлаш, хусусан, гендер тенглиги ва хотин-қизларни ҳимоя қилиш, хотин-қизлар тадбиркорлиги мавқеини мустаҳкамлашга қаратилган қатор меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар, жумладан, давлатимиз раҳбарининг фармон ва қарорлари қабул қилингани таъкидланди.
Э.Бекмуродова таъкидлаганидек, кейинги йилларда Энергетика вазирлиги, тизимдаги корхона ва ташкилотларда гендер тенглигини таъминлаш, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётдаги ролини ошириш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди. Энергетика вазирлиги тизимида бандлик соҳасида аёллар ва эркаклар учун тенг имкониятлар яратилган. Мониторинг шуни кўрсатадики, ишга жойлашишда жинсга қараб рад этиш ёки ишдан бўшатиш ҳоллари кузатилмаган.
Гендер тенглигини жорий этиш борасида сезиларли ижобий қадамлар ташланди, чунки биргина вазирлик марказий аппаратида 15 нафар хотин-қиз фаолият юритади, улардан 4 нафари раҳбарлик лавозимларида ишлайди.
Бугунги кунга қадар ёқилғи-энергетика комплекси тизимида 120 минг 730 киши меҳнат қилмоқда. Улардан 13 минг 700 нафари хотин-қизлар бўлиб, 3 120 нафари олий маълумотли, 7 500 нафари ўрта махсус, 3 800 нафари ўрта маълумотли.
Умуман олганда, Энергетика вазирлиги тизимида аёллар ва эркаклар саломатлигини сақлашни таъминловчи хавфсиз меҳнат шароитлари яратилган.
Учрашув “Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштириш тизимини жорий этиш маркази”да (ДАТА центр) давом эттирилиб, унда Энергетика вазирлиги, шунингдек, тизим ташкилотлари ва  акциядорлик жамиятларининг Гендер кенгашлари раислари ва вакиллари учрашди.
Қирғизистон Республикаси Энергетика соҳаси аёллари уюшмаси делегацияси “Ўзатом” агентлигининг Ядро технологиялари ахборот маркази билан ҳам танишди.

Обсуждены вопросы развития женщин-специалистов в сфере энергетики
В Министерство энергетики Узбекистана 30 мая 2022 года состоялась встреча с делегацией Ассоциации женщин в энергетике Кыргызской Республики во главе с президентом Ассоциации Алтынай Абдыкеримовой.
В ходе мероприятия была презентована деятельности Ассоциации, которая создана как независимый орган, объединяющий профессиональных женщин в сфере энергетики.
Этот орган оказывает всестороннюю поддержку, продвигает идеи, поддерживает женщин-энергетиков, создаёт для них единую территорию, где есть возможность обсудить вопросы реализации женщин в энергетической сфере. Задача данной инициативы — объединение женщин и девушек, создание площадки для обсуждения и реализации образовательных, менторских инициатив, обеспечения гендерного баланса для того, чтобы в энергетике Кыргызстана увеличивалось число женщин-лидеров и чтобы женщины стремились к карьерному росту в этой сфере.
Опытом системы Министерства энергетики Узбекистана в рассматриваемом направлении в ходе встречи поделилась председатель Гендерного совета при Минэнерго Эльмира Бекмуродова. Было отмечено, что в Узбекистане принят ряд нормативно-правовых актов, в числе которых указы и постановления Президента страны, по обеспечению прав женщин, в частности, гендерного равенства и защиты женщин, укреплению статуса женского предпринимательства.
Как подчеркнула Э.Бекмуродова, в Министерстве энергетики, на предприятиях и организациях системы в последние годы приложены значительные усилия для обеспечения гендерного равенства и повышения роли женщин в общественно-политической жизни. В сфере занятости по системе Минэнерго для женщин и мужчин созданы равные возможности. Как показывает мониторинг, случаев отказа или увольнения по гендерному признаку при приеме на работу не зафиксировано.
Имеются ощутимые положительные шаги в плане внедрения гендерного равенства, так только в центральном аппарате министерства работают 15 женщин, 4 из которых занимают руководящие должности.
На сегодняшний день в системе топливно-энергетического комплекса работает 120 730 человек. Из них - 13 700 женщин, из которых 3120 человек имеют высшее образование, 7500 - среднее специальное образование и 3800 человек - среднее образование.
В целом, в системе Министерства энергетики созданы безопасные условия труда, обеспечивающие поддержание здоровья женщин и мужчин.
Далее встреча была продолжена в дата-центре АСКУЭ, где встретились председатели и представители Гендерных советов акционерных обществ, курируемых Минэнерго, а также подведомственных структур Министерства энергетики.
Делегация Ассоциации женщин в энергетике Кыргызской Республики также ознакомилась с Информационным центром атомных технологий Агентства «Узатом».