Муқобил энергия қурилмалари қишлоқ хўжалигида ҳам кенг қўлланилмоқда
Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Ўзэнергоинспекция” ҳудудий бўлими томонидан муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш, қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини жорий этилиши юзасидан бир қатор тарғибот-ташвиқот ва амалий ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Жиззах вилоятининг Зомин туманидаги, “Янги чорвадор” фермер хўжалигида жойлашган “Хуршидбек Абдуазимов даласи” фермер хўжалигида ўрнатилган қуввати 37 кВт бўлган қуёш панеллари ҳам амалга оширилган ишларнинг самарасидир.
Жорий йил бошида “Ўзэнергоинспекция” Жиззах ҳудудий бўлимига фермер хўжалигини заҳира электр таъминоти билан таъминлаш лойиҳаси тақдим қилинди. Лойиҳа-смета ҳужжатлари бўйича ҳисобланган қарийиб 200 млн сўм маблағ ўрнига бўлим томонидан қуёш панеллари ўрнатиш тавсияси берилди. Қуёш панелларини сотиб олиш ва ундан фойдаланишда бериладиган имтиёзлар, электр энергияси билан таъминлашда узилишлар бўлмаслиги, электр энергиясига бўлган тўловларнинг камайиши каби қулайликлар маъқул келиб, хўжалик раҳбари томонидан қуёш панеллари сотиб олиниб, ўрнатилди.
Ушбу ўрнатилган 37 киловатт қувватли қуёш панеллари ёрдамида экин майдонларини суғориш ишлари бошланди.
Ушбу қурилмаларни ўз кўзи билан кўриш учун қуёш панелларини ишга тушириш жараёнига шу ҳудудда жойлашган “Шоҳруҳ-Дилруҳ” фермер хўжалиги раҳбари ҳам таклиф қилинди. Лойиҳа хўжалик раҳбарига маъқул келиб, келажакда у ҳам муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш истагини билдирди.

Энергоснабжение фермерского хозяйства за счёт ВИЭ
В фермерском хозяйстве «Хуршидбек Абдуазимов Даласи» (Джизакская область) установлены солнечные панели мощностью 37 кВт. Это является одним из результатов разъяснительной работы, проводимой Узэнергоинспекцией при Министерстве энергетики.
В частности, Джизакским региональным отделением Узэнергоинспекции на систематической основе проводится разъяснительно-практическая работа по эффективности и выгодности использования возобновляемых источников энергии.
В начале текущего года региональным отделением был представлен проект по обеспечению ферм резервным электроснабжением. В частности было рекомендовано использовать солнечные панели, вместо подключения к централизованному электроснабжению, расходы на которое, согласно проектно-сметной документации, составляет около 200 млн сумов. Фермеры информируются о льготах, предоставляемых государством при покупке и использовании солнечных батарей, разъясняются такие удобства и выгоды использования установок ВИЭ, как отсутствие перебоев с электричеством, снижение счетов за электроэнергию.
В результате солнечные батареи были приобретены и установлены главой фермерского хозяйства «Хуршидбек Абдуазимов Даласи», расположенного в селе «Янги Чорвадор» Зааминского района Джизакской области.
Начато орошение посевных площадей с помощью установленных солнечных батарей мощностью 37 кВт.
Этот положительный опыт широко обсуждается среди сельских предпринимателей. В частности, гостем мероприятия по пуску солнечной установки в эксплуатацию стала глава фермерского хозяйства «Шохрух-Дильрух» этого же района. Он также выразил желание снабдить своё хозяйство энергопитанием от солнечных батарей.