Энергетика соҳасида Канада билан ҳамкорлик қилиш имкониятлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Аҳмедхаджаев Канада элчиси Элисон Мэри Леклер билан музокаралар ўтказди.
Учрашувда хориж томонига Ўзбекистон энергетика соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, қайта тикланувчи энергети манбаларини ривожлантириш, жумладан, қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳалари бўйича тендерларда жаҳоннинг етакчи компанияларининг кенг иштироки ҳақида маълумот берилди.
Шунингдек, Энергетика вазирлиги ҳузурида 2021 йилда ташкил этилган Қайта тикланувчи энергия манбалари институти, мазкур институт қошида фаолият юритаётган Водород энергетикаси амалий лабораторияси фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Канада элчиси амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида мамлакат энергетика соҳасида эришилган натижалар муҳимлигини таъкидлади.
Алисон Мери Леклер ҳамкорликнинг бир қатор истиқболли йўналишларини батафсил кўриб чиқишни таклиф қилди, жумладан: Канаданинг етакчи техник университетлари билан тажриба алмашиш соҳасида ҳамкорлик; водород энергияси ва экологик хавфсизлик (ESG) соҳасидаги қўшма лойиҳалар.
Учрашув якунида томонлар кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, шунингдек, водород энергетикаси соҳасидаги ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилиш учун бир қатор вебинарлар ташкил этиш бўйича келишувга эришдилар.

Обсуждены возможности сотрудничества с Канадой в сфере энергетики
Первый заместитель министра энергетики Узбекистана Азим Ахмедхаджаев провёл переговоры с послом Канады Элисон Мэри Леклер.
В ходе встречи иностранная сторона была проинформирована о реформах, проводимых в энергетическом секторе Узбекистана, развитии возобновляемой энергетики, в том числе, широком участии ведущих мировых компаний в тендерных торгах по проектам ВИЭ.
Также, была представлена информация о направлениях деятельности Института по возобновляемым источникам энергии, созданном в 2021 г. при Министерстве энергетики, прикладной Лаборатории водородной энергетики, действующем при данном Институте.
Посол Канады отметила важность достигнутых в энергетике страны результатов в ходе проводимых реформ.
Элисон Мэри Леклер предложила детально рассмотреть ряд перспективных направлений партнёрства, в числе которых: сотрудничество с ведущими техническими университетами Канады в области обмена опытом; совместные проекты в сфере водородной энергетики и экологической безопасности (ESG).
По итогам встречи сторонами достигнута договоренность об организации ряда вебинаров для обсуждения возможностей сотрудничества в области подготовки и повышения квалификации кадров, а также водородной энергетики.