Иссиқлик электр станцияларида муқобил энергия манбаларини ривожлантиришга алоҳида эътибор берилмоқда
• Иссиқлик электр станцияларида муқобил энергия манбаларини ривожлантиришга алоҳида эътибор берилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4422-сон қарори асосида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизим корхоналарида энергия тежовчи технологиялар ва қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бугунги кунда иссиқлик электр станцияларда 34 та частота ўзгартиргич қурилмалар, 50 та кичик қувватдаги қуёш фотоэлектр станциялари, 42 та қуёш сув иситгичлари, 246 та қуёш панелли ёритиш чироқлари ва 914 та сенсорли ёритиш датчиклари ўрнатилди.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ маъмурий биноси том қисмида 116 та қуёш панелларидан иборат қуввати 40 кВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ўрнатилиб бинонинг мавжуд электр энергия таъминоти тизимига уланди.
Юқорида кўрсатиб ўтилган қурилмаларни ўрнатилиши натижасида ўтган йил давомида тизим корхоналари томонидан ўз эҳтиёжлари учун 1 млн. кВт.соатга тенг электр энергияси ва 719,5 Гкал иссиқлик энергияси иқтисод қилинишига эришилди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбарининг бир қатор топшириқлари асосида “Фарғона ИЭМ” АЖда қуввати 1800-2000 кВт ва “Сирдарё ИЭС” АЖда қуввати 1200-1500 кВт бўлган қуёш фото электр станцияларини қуриш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилган, айни дамда лойиҳани тендер олди мувофиқлаштириш ишлари олиб борилмоқда.
Ушбу лойиҳани амалга ошириш ишларига 3,7 млн. АҚШ долларига тенг маблағ жалб этилиши режалаштирилган бўлиб, унинг амалга оширилиши натижасида қўшимча йилига ўртача 8,7 млн. кВт.соат экологик тоза электр энергияси ишлаб чиқарилади ва қарийб 1 млн. куб метр табиий газ иқтисод қилинишиига эришилади.

На тепловых электростанциях уделяется особое внимание развитию возобновляемых источников энергии
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года ПП-4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии», предприятиями АО «Тепловые электрические станции» особое внимание уделяется широкому внедрению энергосберегающих технологий и возобновляемых источников энергии.
На сегодняшний день на тепловых электростанциях страны установлено 34 преобразователя частоты, 50 маломощных солнечных фотоэлектрических установок, 42 солнечных водонагревателя, 246 осветительных приборов на солнечных панелях и 914 сенсорных датчиков освещения.
На крыше административного здания АО «Тепловые электрические станции» установлена солнечная фотоэлектрическая установка мощностью 40 кВт со 116 солнечными панелями, которая подключена к существующей системе электроснабжения здания.
В результате установки вышеуказанных устройств за прошедший год предприятиями системы получено на собственные нужды 1 млн. кВт⋅ч электроэнергии и 719,5 Гкал тепловой энергии.
Также, на основании ряда поручений Президента, разработан проект строительства солнечных фотоэлектрических электростанций мощностью 1800-2000 кВт на АО «Ферганская ТЭЦ» и 1200-1500 кВт на АО «Сырдарьинская ТЭС» для собственных нужд данных электростанций.
Для реализации данного проекта выделено 3,7 миллиона долларов. Ожидается, что в результате реализации проекта будет выработано в среднем 8,7 млн. кВт⋅ч экологически чистой электроэнергии в год с экономией около 1 млн. кубометров природного газа.