ЭНЕРГЕТИКА СОҲАСИДА ЎЗБЕКИСТОН-КОРЕЯ ҲАМКОРЛИГИ МАСАЛАЛАРИ МУҲОКАМА ЭТИЛДИ
Жорий йилнинг 7 ноябрь куни Энергетика вазирлигида Корея Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги элчиси Кан Чжэ Квон билан учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида Корея компаниялари билан икки томонлама ҳамкорлик, энергетика ва нефть-газ соҳасидаги манфаатли истиқболли лойиҳалар, шунингдек, амалга оширилаётган йирик лойиҳаларнинг жорий ҳолати муҳокама этилди. Хусусан, «UZ Kor Gas Chemical» ҚК МЧЖ доирасида KOGAS ва Lotte компаниялари билан ҳамкорлик ҳақида сўз юритилди.
Корея Республикаси элчисига энергетика соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, жумладан, 2019 йил 21 майдаги “Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг қонуни ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги  қарори ҳақида маълумотлар берилди.
Учрашувда Корея компанияларининг энергетика лойиҳаларида, жумладан, ДХШ (давлат-хусусий шериклик) асосида кенг кўламда иштирок этиши истиқболли эканлиги таъкидланди.

ОБСУЖДЕНЫ ВОПРОСЫ УЗБЕКСКО-КОРЕЙСКОГО СОТРУДНИЧЕСТВА В СФЕРЕ ТЭК
В Министерстве энергетики 7 ноября т.г. состоялась встреча с Послом Республики Корея в Республике Узбекистан Кан Чжэ Квон.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества с корейскими компаниями, взаимовыгодные перспективные проекты в энергетической и нефтегазовой отрасли, а также текущее состояние реализации крупных проектов. В частности, сотрудничество с компаниями KOGAS и Lotte в рамках СП ООО «UZ Kor Gas Chemical».
Послу Республики Корея была предоставлена информация о реформах, проводимых в энергетической отрасли, в том числе о принятом законе «Об использовании возобновляемых источников энергии» (№ ЗРУ-539 от 21 мая 2019 г.) и постановлении Президента Республики Узбекистан «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» (№ПП-4422 от 22 августа 2019 г.).
На встрече была отмечена перспектива широкого участия корейских компаний в проектах энергетики, в том числе посредствам ГЧП (Государственно-частное партнёрство).