Энергетика вазирлиги: Экология устувор ҳисобланади
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳаларини ишлаб чиқишда нафақат электр станцияларини қуриш учун таклиф этилаётган объектлардаги, балки унинг атрофидаги 50 км радиусдаги экологик вазиятни ўрганиш ва мониторинг қилишга ҳам устувор аҳамият қаратади.
Жайрон, (англ. Goitered gazelle, лот. Gazella subgutturosa) (VU, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил 21 апрель
Ушбу ишлар Энергетика вазирлиги мутахассислари томонидан қатор маслаҳатчилар, эколог ва экспертлар билан биргаликда олиб борилмоқда. Электр станциясини ўраб турган барча биологик хилма-хиллик, чумолидан тортиб жайрон ва бургутгача, шунингдек, яқин атрофдаги ўсимликлар ва ер ости сувлари тўғрисида маълумотлар йиғилади.
Каменка-плясунья (ингл. Isabelline wheatear, лот. Oenanthe isabellina) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил 9 апрель
Масалан, Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) кўмагида Қорақалпоғистон Республикасида қуввати 200 МВтга яқин бўлган шамол электр станциясини (ШЭС) қуриш лойиҳаси бўйича ана шундай ишлар амалга оширилди.
Тадқиқотлар жараёнида лойиҳа атрофидаги ҳудудда ноёб бургут ва бургутлар, какликлар, қирғийлар, тўрғайлар ва чумчуқларнинг кам учрайдиган турлари, турна ва кўкқарғалар, тулки ва жайронлар топилди.
Осиё каклиги (инг. Chukar partridge, лот. Alectoris Chukar) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил 2 май
Кузатишлар натижаларига кўра, халқаро миқёсда тан олинган экспертлар томонидан экология ва биохилма-хилликни сақлаш бўйича барча халқаро меъёр ва стандартларга мос келадиган ҳисобот тайёрланди. Ўтказилган кузатишлар қушлар ва сутэмизувчиларнинг ҳаракатларини таҳлил қилиш мумкин бўлган минимал хавфларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш режасини тайёрлаш имконини берди.
Тулки (ингл. Red Fox, лат. Vulpes vulpes) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил, 4 апрель
Уларни ўрганиш ва ҳисобот тайёрлаш жараёнига атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва биология соҳасида мамлакатимиздаги таниқли мутахассислар жалб этилди. Улар орасида биология фанлари доктори, Қорақалпоқ давлат университети экология ва тупроқшунослик кафедраси профессори вазифасини бажарувчи Ёқуб Аметов, Қуйи-Амударё Давлат биосфера резервати илмий-тадқиқот ишлари бўйича директор ўринбосари Оқилбек Тўраевлар ҳам бор.
Кўк турна (ингл. Common Crane, лат. Grus grus) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил, 4 апрель
Таъкидлаш жоизки, ушбу ҳисобот ва тайёргарликларсиз саноат миқёсидаги йирик шамол электр станциясини қуришнинг имкони бўлмас эди.
Шуни қўшимча қилиш керакки, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки каби нуфузли халқаро ривожланиш институтлари кўмагида қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш лойиҳаларини амалга ошириш, шу жумладан уларнинг экологик экспертизасини ўтказиш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.

Минэнерго: Экология – в приоритете
Министерством энергетики Узбекистана при развитии проектов ВИЭ первостепенное значение уделяется экологическому изучению и наблюдению ситуации не только на самих предполагаемых площадках строительства электростанций, но и также в радиусе около 50 км вокруг.
Джейран (англ. Goitered gazelle, лат. Gazella subgutturosa) (VU, Международный союз охраны природы), 21 апреля, 2021 год
Работа ведётся специалистами Минэнерго совместно с консультантами и экологическими и социальными экспертами. Собираются данные о всём биоразнообразии, которое будет окружать электростанцию, от муравьёв, до джейранов и беркутов, а также растущих неподалёку растений и подземных вод.
Каменка-плясунья (англ. Isabelline wheatear, лат. Oenanthe isabellina) (LC, Международный союз охраны природы), 9 апреля, 2021 год
К примеру, такая работа проведена при поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по проекту строительства ветряной электростанцию (ВЭС) мощностью около 200 МВт в Республике Каракалпакстан.
В процессе проведения исследований, на территории, окружающей проект, обнаружены беркуты и орлы, кеклики, кобчики, жаворонки и редкие виды снегирей, журавли и сизоворонки, лисицы и джейраны.
Азиатский кеклик (англ. Chukar partridge, лат. Alectoris Chukar) (LC, Международный союз охраны природы), 2 мая, 2021 год
По итогам наблюдений, международно-признанными экспертами подготовлен отчёт, который соответствует всем международным нормам и стандартам по сохранению экологии и биоразнообразия. Проведённые наблюдения и моделирования передвижений птиц и млекопитающих, дали возможность выявить потенциальные минимальные риски и подготовить план по их устранению.
Лисица (англ. Red Fox, лат. Vulpes vulpes) (LC, Международный союз охраны природы), 4 апреля, 2021 год
К процессу изучения и подготовки отчёта по ним были привлечены известные отечественные специалисты в области охраны окружающей среды и биологии. В их числе доктор биологических наук, и. о. профессора кафедры экологии и почвоведения Каракалпакского государственного университета Якуб Аметов, заместитель директора по научной работе Нижне-Амударьинского государственного биосферного резервата Акылбек Туреев.
Серые журавли (англ. Common Crane, лат. Grus grus) (LC, Международный союз охраны природы), 4 апреля, 2021 год
Без этого отчёта и подготовительных мероприятий, строительство крупной промышленной ветряной электростанции было бы невозможно.
Добавим, что проекты по строительству солнечных и ветряных электростанций, в том числе проведение их экологической экспертизы, ведутся Министерством энергетики Республики Узбекистан при поддержке авторитетных Международных институтов развития, таких как Всемирный банк, Международная финансовая корпорация, Азиатский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития.