Энергетика вазирлиги: Экология устувор ҳисобланади
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳаларини ишлаб чиқишда нафақат электр станцияларини қуриш учун таклиф этилаётган объектлардаги, балки унинг атрофидаги 50 км радиусдаги экологик вазиятни ўрганиш ва мониторинг қилишга ҳам устувор аҳамият қаратади.
Жайрон, (англ. Goitered gazelle, лот. Gazella subgutturosa) (VU, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил 21 апрель
Ушбу ишлар Энергетика вазирлиги мутахассислари томонидан қатор маслаҳатчилар, эколог ва экспертлар билан биргаликда олиб борилмоқда. Электр станциясини ўраб турган барча биологик хилма-хиллик, чумолидан тортиб жайрон ва бургутгача, шунингдек, яқин атрофдаги ўсимликлар ва ер ости сувлари тўғрисида маълумотлар йиғилади.
Каменка-плясунья (ингл. Isabelline wheatear, лот. Oenanthe isabellina) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил 9 апрель
Масалан, Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) кўмагида Қорақалпоғистон Республикасида қуввати 200 МВтга яқин бўлган шамол электр станциясини (ШЭС) қуриш лойиҳаси бўйича ана шундай ишлар амалга оширилди.
Тадқиқотлар жараёнида лойиҳа атрофидаги ҳудудда ноёб бургут ва бургутлар, какликлар, қирғийлар, тўрғайлар ва чумчуқларнинг кам учрайдиган турлари, турна ва кўкқарғалар, тулки ва жайронлар топилди.
Осиё каклиги (инг. Chukar partridge, лот. Alectoris Chukar) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил 2 май
Кузатишлар натижаларига кўра, халқаро миқёсда тан олинган экспертлар томонидан экология ва биохилма-хилликни сақлаш бўйича барча халқаро меъёр ва стандартларга мос келадиган ҳисобот тайёрланди. Ўтказилган кузатишлар қушлар ва сутэмизувчиларнинг ҳаракатларини таҳлил қилиш мумкин бўлган минимал хавфларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш режасини тайёрлаш имконини берди.
Тулки (ингл. Red Fox, лат. Vulpes vulpes) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил, 4 апрель
Уларни ўрганиш ва ҳисобот тайёрлаш жараёнига атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва биология соҳасида мамлакатимиздаги таниқли мутахассислар жалб этилди. Улар орасида биология фанлари доктори, Қорақалпоқ давлат университети экология ва тупроқшунослик кафедраси профессори вазифасини бажарувчи Ёқуб Аметов, Қуйи-Амударё Давлат биосфера резервати илмий-тадқиқот ишлари бўйича директор ўринбосари Оқилбек Тўраевлар ҳам бор.
Кўк турна (ингл. Common Crane, лат. Grus grus) (LC, Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи), 2021 йил, 4 апрель
Таъкидлаш жоизки, ушбу ҳисобот ва тайёргарликларсиз саноат миқёсидаги йирик шамол электр станциясини қуришнинг имкони бўлмас эди.
Шуни қўшимча қилиш керакки, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки каби нуфузли халқаро ривожланиш институтлари кўмагида қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш лойиҳаларини амалга ошириш, шу жумладан уларнинг экологик экспертизасини ўтказиш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.

Ministry of Energy: Ecology is a priority
The Ministry of Energy of Uzbekistan, in the development of RES projects, gives priority to environmental study and monitoring of the situation not only at the proposed sites for the construction of power plants, but also within a radius of about 50 km around.
Goitered gazelle, lat. Gazella subgutturosa, April 21, 2021
The work is being carried out by specialists from the Ministry of Energy together with consultants and environmental and social experts. Data is collected on all the biodiversity that will surround the power plant, from ants to goitered gazelles and golden eagles, as well as nearby plants and groundwater.
Isabelline wheatear, lat. Oenanthe isabellina, April 9, 2021
For example, such work was carried out with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) on the construction project of a wind power plant (WPP) with a capacity of about 200 MW in the Republic of Karakalpakstan.
In the process of research, in the area surrounding the project, golden eagles and eagles, partridges, red-footed falcons, larks and rare species of bullfinches, cranes and rollers, foxes and gazelles were found.
Chukar partridge, lat. Alectoris Chukar, May 2, 2021
Based on the results of observations, internationally recognized experts prepared a report that complies with all international norms and standards for the conservation of ecology and biodiversity. Conducted observations and simulations of the movements of birds and mammals made it possible to identify potential minimal risks and prepare a plan to eliminate them.
Red Fox, lat. Vulpes vulpes, April 4, 2021
Well-known domestic experts in the field of environmental protection and biology were involved in the process of studying and preparing a report on them. Among them, Yakub Ametov, Ph.D. in Biology, Deputy Professor of the Department of Ecology and Soil Studies of the Karakalpak State University, and Akylbek Tureyev, Deputy Director for Scientific Work of the Lower-Amudarya State Biosphere Reserve.
Common Crane, lat. Grus grus, April 4, 2021
Without this report and preparations, the construction of a large industrial wind farm would not have been possible.
We add that projects for the construction of solar and wind power plants, including their environmental impact assessment, are carried out by the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan with the support of reputable international development institutions such as the World Bank, the International Finance Corporation, the Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development.