«Ўзкимёсаноат» АЖ асосий биносига 200 кВт қувватдаги қуёш фотоэлeктр станцияси ўрнатилди
«Ўзкимёсаноат» АЖ нинг биносига 200 кВт қувватли қуёш фотоэлектр станцияси ўрнатилди ва ишга туширилди. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра станция йилига  296 400 кВт.с «Яшил» электр энергиясини ишлаб чиқаради.
Фотоэлектр станция шаҳар электр тармоқлари тизимига уланган бўлиб, «Ўзкимёсаноат» АЖнинг электр энергиясига бўлган эҳтиёжини қоплайди ва ортган электр энергиясини тўғридан-тўғри шаҳар электр тармоқлари тизимига етказиб беради. Шу билан бирга, дам олиш ва байрам кунлари ишлаб чиқариладиган электр энергияси шаҳар электр тармоқлари тизимига реализация қилинади.
Яна бир аҳамиятли жиҳати шундаки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги ПҚ-4422-сон қарорига мувофиқ, «Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунида қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш соҳасига берилган имтиёз ва преференциялар натижасида, қайта тикланувчи энергия манбалари (номинал қуввати 0,1МВт ва ундан юқори) қурилмаларни ўрнатганлиги учун, қурилмалар фойдаланишга топширилган кундан бошлаб 10 йил муддатга    мол-мулк солиғидан озод этилиши белгиланган. Бу эса, «Ўзкимёсаноат» АЖнинг харажатларини камайтириш имконини беради.
Таъкидлаб ўтиш лозим, ҳозиргача бу каби қуёш фотоэлектр станциялари фаолияти Россия кимё-технологиялари университетининг Тошкент шаҳридаги филиали, «Махам-Чирчиқ» ва «Навоиазот» акциядорлик жамиятларида ҳам йўлга қўйилган. Кимё саноатида қайта тикланувчи энергия манбалари, жумладан «Яшил энергетика» дан самарали фойдаланишни жорий этиш «Ўзкимёсаноат» АЖнинг асосий режаларидан саналади.

В главном здании АО «Узкимёсаноат» установлена солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 200 кВт.
• В главном здании АО «Узкимёсаноат» установлена солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 200 кВт.
В здании АО «Узкимёсаноат» установлена и введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 200 кВт. По предварительным оценкам, станция будет вырабатывать 296 400 кВтч «зеленой» электроэнергии в год.
Фотоэлектрическая станция подключена к городской электросети, которая и обеспечивает потребности АО «Узкимёсаноат» в электроэнергии, а остальную электроэнергию поставляет непосредственно в городскую электросеть. При этом электроэнергия, вырабатываемая в выходные и праздничные дни, будет реализована в городскую электросеть.
Еще одним важным моментом является то, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22 августа 2019 года Законом Республики Узбекистан «Об использовании возобновляемых источников энергии» предусмотрены льготы и преференции при использование возобновляемых источников энергии. В результате, при установке устройств возобновляемых источников энергии (номинальной мощностью 0,1 МВт и выше) освобождаются от налога на имущество сроком на 10 лет со дня ввода в эксплуатацию. Это позволит сократить расходы АО «Узкимёсаноат».
Следует отметить, что на сегодняшний день эксплуатация таких солнечных фотоэлектрических установок налажена в Ташкентском филиале Российского химико-технологического университета, в акционерных обществах «Махам-Чирчик» и «Навоиазот». Внедрение эффективного использования возобновляемых источников энергии в химической промышленности, в том числе «Зеленой энергетики», является одним из основных планов АК «Узкимёсаноат».