Ёқилғи-энергетика комплекси мутахассислари ЛУКОИЛ корхоналарида ўқитилмоқда
“Ўзбекнефтгаз” АЖ мутахассислари учун “ЛУКОЙЛ” давлат акциядорлик жамияти кўмагида Бухоро вилоятидаги Қандим газни қайта ишлаш заводида “Иссиқлик ва газ таъминоти, электр таъминоти, нефт-газ саноати корхонасида энергия тежайдиган ускуналарни жорий этиш” йўналиши бўйича малака ошириш ташкил этилди.
Амалиёт “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “ЛУКОИЛ” ДАЖ ўртасида 2021-2022 йилларга мўлжалланган ҳамкорликни кенгайтириш бўйича “Йўл харитаси”ни амалга ошириш доирасида ташкил этилди.
Компаниялар кўп йиллик ҳамкорлар сифатида ҳар йили малакали кадрлар тайёрлаш масалаларида ҳамкорлик қилади. Шундай қилиб, жорий йилнинг апрел ойида “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамиятининг 10 нафар ходими “ЛУКОИЛ” компаниясининг Қандим газни қайта ишлаш заводида амалиёт ўташди.
Бундан ташқари, “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг 30 га яқин мутахассислари “ЛУКОИЛ” гуруҳининг Россиядаги корхоналари – “ЛУКОИЛ-Ғарбий Сибир” МЧЖ (ЙМЙ Ямалнефтегаз), “РИТЕК” МЧЖ (“РИТЕК-Самара-Нафта” ИЭС ва “НК Югранефтепром” МЧЖ) корхоналарида малака ошириш курсини тамомладилар. Мутахассислар газ қазиб олишнинг замонавий усуллари, нефт ва газ қазиб олишни кучайтириш, юқори технологияли қудуқларни лойиҳалаш ва бурғулаш каби йўналишларда малака оширдилар.
Умуман олганда, 2022 йилда “ЛУКОИЛ” гуруҳининг Россиядаги корхоналарида малака ошириш дастури Ўзбекистон нефт ва газ саноатининг 130 дан ортиқ мутахассисларини қамраб олади.
“ЛУКОИЛ” гуруҳи ходимлари, шу жумладан Ўзбекистонда фаолият юритаётган корхоналар ходимлари доимий равишда турли малака ошириш дастурлари бўйича ўқитилади.
Бу йил “ЛУКОИЛ Узбекистан Оператинг Cомпани” МЧЖ 200 дан ортиқ ходимларини қуйидаги профессионал дастурлар бўйича ўқитди: Трансфер нархлари; Microsoft SQL Server сўровларини яратиш; Transact-SQL сўровларини бажариш; нефт-газ мажмуасида ишлаш учун ишлаб чиқаришни назорат қилиш ва хавфсизлик талаблари; ишлаб чиқариш объектлари ва ускуналарини коррозиядан ҳимоя қилиш; нефт ва газ комплекси; газ детекторларининг ишлаши; нефт ва газ конларини комплекс моделлаштириш ва бошқалар. Машғулотлар Ўзбекистон ва Россияда ўтказилди.
ЛУКОИЛ-Ўзбекистон ходимлари мунтазам равишда Россиядаги ЛУКОИЛ Groupнинг қуйидаги ташкилотларида амалиёт ўтайдилар: “ЛУКОИЛ” ДАЖ, “ЛУКОИЛ-ПЕРМ” МЧЖ, “ЛУКОИЛ-Ғарбий Сибир” МЧЖ, “ЛУКОИЛ- Нижневолжскнефть” МЧЖ, “ЛУКОИЛ-Коми” МЧЖ.
Ходимларни ўқитиш ва уларнинг иш фаолиятини баҳолашнинг замонавий усулларини жорий этиш, корпоратив ва мақсадли кадрлар тайёрлаш дастурларини шакллантириш, масофавий таълим тизимини ривожлантириш, олий таълим муассасаларининг таълим ташкилотлари билан ҳамкорлик кадрлар тайёрлаш соҳасидаги ишларнинг асосий йўналишлари ҳисобланади.
“ЛУКОЙЛ” ўзи фаолият юритаётган мамлакатларда, жумладан, Ўзбекистонда нефт ва газ саноати учун кадрлар тайёрлаш тизимини ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқда. Компания кадрлар тайёрлаш имкониятларини кенгайтириш ва узоқ муддатда мамлакатни малакали ходимлар билан таъминлашдан манфаатдор.

Специалисты топливно-энергетического комплекса проходят обучение на предприятиях ЛУКОЙЛа
Для специалистов АО «Узбекнефтегаз» при содействии ПАО «ЛУКОЙЛ» организовано повышение квалификации на Кандымском газоперерабатывающем заводе в Бухарской области по направлению «Теплогазоснабжение, электроснабжение, внедрение энергосберегающего оборудования на предприятии нефтегазовой отрасли».
Стажировка организована в рамках исполнения Дорожной карты по расширению сотрудничества между АО «Узбекнефтегаз» и ПАО «ЛУКОЙЛ» на 2021-2022 г.
Компании, являясь многолетними партнерами, на ежегодной основе осуществляют сотрудничество в вопросах подготовки квалифицированных кадров. Так, в апреле текущего года 10 сотрудников АО «Узбекнефтегаз» прошли стажировку на Кандымском газоперерабатывающем заводе компании «ЛУКОЙЛ».
Кроме того, около 30 специалистов AO «Узбекнефтегаз» прошли курс по повышению квалификации на предприятиях Группы «ЛУКОЙЛ» в России - ООО «ЛУКОЙЛ-Западная Сибирь» (ТПП «Ямалнефтегаз»), ООО «РИТЭК» (ТПП «РИТЭК-Самара-Нафта» и ООО НК «Югранефтепром»). Специалисты усовершенствовали навыки в таких направлениях, как современные методы добычи газа, увеличение нефтегазоотдачи пластов, проектирование и бурение высокотехнологичных скважин.
В целом в 2022 году программа стажировок на предприятиях Группы «ЛУКОЙЛ» в России охватит более 130 специалистов нефтегазовой отрасли Узбекистана.
Непосредственно сам персонал организаций Группы «ЛУКОЙЛ», в том числе работающих в Узбекистане, постоянно проходит обучение по различным программам повышения квалификации.
В этом году ООО «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» проведено обучение более 200 своих работников по таким профессиональным программам как: Трансфертное ценообразование; Создание запросов Microsoft SQL Server; Выполнение запросов Transact-SQL; Производственный контроль и требования безопасности к проведению работ на предприятиях нефтегазового комплекса; Защита от коррозии промысловых сооружений и оборудования нефтегазового комплекса; Эксплуатации газовых детекторов; Интегрированное моделирование нефтяных и газовых месторождений и др. Обучение проводилось в Узбекистане и России.
Сотрудники ЛУКОЙЛ-Узбекистан регулярно проходят стажировки в организациях Группы «ЛУКОЙЛ» в России: в ПАО «ЛУКОЙЛ», ООО «ЛУКОЙЛ-ПЕРМЬ», ООО «ЛУКОЙЛ-Западная Сибирь», ООО «ЛУКОЙЛ-Нижневолжскнефть», ООО «ЛУКОЙЛ-Коми».
Основными направлениями работы в области развития персонала являются: внедрение современных методов подготовки работников и оценки их результативности, формирование корпоративных и целевых программ обучения, развитие системы дистанционного обучения, сотрудничество с образовательными организациями высшего образования.
ЛУКОЙЛ уделяет большое внимание вопросам развития системы подготовки кадров для нефтегазовой отрасли в странах присутствия, в том числе в Узбекистане. Компания заинтересована в расширении возможностей для обучения персонала и обеспечения страны квалифицированными сотрудниками на долгосрочную перспективу.