Ўзбекистон ва Озарбайжон энергетика соҳасида ҳамкорликни кенгайтиради
2022 йил 20 июнь куни Тошкентда энергетика соҳасида ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро англашув меморандуми имзоланди.
Ҳужжатни Ўзбекистон энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев ва Озарбайжон энергетика вазири Парвиз Шаҳбазов имзолади.
Меморандум энергетика соҳасида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришни назарда тутади. Жумладан: нефт-газ ва нефт-кимё соҳаларида, муқобил ва қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида шериклик, энергия ресурсларидан самарали ва оқилона фойдаланиш, шу жумладан қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, энергетика соҳасида кадрлар тайёрлаш ва ривожлантириш дастурларини таъминлаш мақсадида қўшма семинарлар, конференциялар, форумлар ўтказиш; икки давлатнинг тегишли хўжалик юритувчи субъектларининг энергетика лойиҳаларида иштирок этиш имкониятлари кенгайтирилади. Шунингдек, учрашув якунлари бўйича томонлар жорий йилнинг 23-24 июнь кунлари бўлиб ўтадиган Энергетика форуми доирасида биринчи экспертлар йиғилиши билан қайта тикланувчи энергия манбалари ва ДХШ масалалари бўйича тажриба алмашишни йўлга қўйишга келишиб олдилар.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида энергетика соҳасидаги ҳамкорлик мустаҳкам асосга эга. Хусусан, Озарбайжоннинг “SOCAR” нефт-газ компанияси билан мустаҳкам ҳамкорлик қилинмоқда. Шунингдек, томонлар нефт-газ саноати мутахассисларининг малакасини ошириш бўйича ҳам муваффақиятли ҳамкорлик қилиб келмоқда.

Узбекистан и Азербайджан будут наращивать сотрудничество в энергетике
20 июня состоялось подписание межправительственного Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области энергетики.
Документ подписан первым заместителем министра энергетики Узбекистана Азимом Ахмедхаджаевым и министром энергетики Азербайджана Парвизом Шахбазовым.
Меморандумом предусмотрено расширение двустороннего сотрудничества в энергетической сфере, охватывающего: партнёрство в нефтегазовой и нефтехимической областях, в области альтернативной и возобновляемой энергии, эффективного использования энергетических ресурсов, в том числе путём реализации совместных проектов; проведение совместных семинаров, конференций, форумов с целью обеспечения программ по обучению и развитию в энергетическом секторе; возможность участия в энергетических проектах соответствующих хозяйствующих субъектов двух стран. Также, по итогам встречи стороны договорились наладить обмен опытом по вопросам ВИЭ и ГЧП с проведением первой экспертной встречи в рамках предстоящего Энергетического форума 23-24 июня т.г.
Добавим, что сотрудничество Узбекистана и Азербайджана в области энергетики имеет крепкую основу, в частности, партнёрство с азербайджанской нефтегазовой компанией «SOCAR». Также стороны имеют примеры успешного взаимодействия в сфере повышение квалификации специалистов нефтегазовой отрасли.