Тошкентда ШҲТга аъзо давлатлар энергетика вазирлари йиғилиши бўлиб ўтди
2022 йил 24 июнь куни Тошкент шаҳрида Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо давлатлар энергетика вазирларининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Форумни Ўзбекистон Республикаси энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев ва Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти Бош котиби Чжан Мин кириш сўзи билан очди.
Шунингдек, йиғилишда Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон энергетика соҳаси етакчилари нутқ сўзлади.
А.Ахмедхаджаев Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергетикани ривожлантириш ва иқтисодиётдаги “яшил” ўтишнинг глобал аҳамияти ҳақида маъруза қилди.
“Бир томондан, ишлаб чиқариш ҳажмларини доимий равишда кўпайтириш зарурати, иккинчи томондан, ҳар бир мамлакат учун иқлим ўзгариши жараёни билан боғлиқ реал муаммолар бугунги кунда бутун инсоният олдига ундан чиқишнинг мақбул йўлини топиш вазифасини қўйилмоқда. Яъни, тоза ва барқарор энергияга ўтишни таъминлаш вазифаси ҳар қачонгиданда долзарб аҳамиятга эга. Биз бу ерда – ШҲТга аъзо давлатлар энергетика вазирлари йиғилишида бу мавзуни муҳокама қилаётганимиз ҳам бежиз эмас, чунки “яшил” энергетикага ўтишнинг самарали йўлларини топиш масаласи глобал масала”, — деди у ўз нутқида.
Вазирлар йиғилиши якунида қабул қилинган баённомада ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида энергетика соҳасида ҳамкорлик концепциясини амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар режаси тасдиқланди ҳамда ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида ҳамкорлик дастури лойиҳаси тасдиқланди.
Концепцияни амалга ошириш режаси ШҲТ доирасида энергия хавфсизлиги, қайта тикланувчи энергия манбалари ва гидроэнергетика, минтақавий электр энергияси бозори, инсон капиталини ривожлантириш соҳаси каби ҳамкорликни ўз ичига олади.
ШҲТга аъзо давлатларнинг қайта тикланувчи энергетика бўйича ҳамкорлиги дастури қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида инновацион технологиялар ва илм-фанни ривожлантириш, яшил энергетикани ривожлантиришни рағбатлантириш, қайта тикланувчи энергия манбалари ҳажмини ошириш ва иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш, шунингдек, атроф-муҳитга антропоген юкнинг камайиши, энергия хавфсизлиги ва энергия таъминоти ишончлилиги даражасининг ошишини назарда тутади.
Таъкидлаш жоизки, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо давлатлар энергетика вазирларининг иккинчи йиғилиши 23-24 июнь кунлари бўлиб ўтаётган “Ўзбекистон энергетика форуми – UEF 2022”нинг асосий тадбирига айланди.
Форум доирасида Тошкентда “Ўзбекистон нефть ва гази – OGU” 24-халқаро конференцияси ва 2-халқаро энергетика конференцияси бўлиб ўтди.

В Ташкенте прошло Совещание министров энергетики стран-членов ШОС
24 июня 2022 года в Ташкенте состоялось второе Совещание министров энергетики государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества.
Форум приветственными словами открыли первый заместитель министра энергетики Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев и Генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Чжан Мин.
На заседании прозвучали выступления руководителей энергетической отрасли Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана.
С докладом, посвященным развитию возобновляемой энергетики в Узбекистане и глобальному значению «зелёного» перехода в экономике, на Форуме выступил А. Ахмедхаджаев.
«Необходимость постоянного наращивания генерации, с одной стороны, и реальные уже для каждой страны проблемы, связанные с процессом изменения климата, с другой стороны, сегодня ставят перед всем человечеством задачу искать приемлемый выход, который обеспечит переход к чистой и устойчивой энергии. И мы не случайно обсуждаем эту тему здесь – на министерском совещании стран-членов ШОС, так как вопрос поиска эффективных путей перехода к «зелёной» энергетике – вопрос глобальный», - отметил он в своём выступлении.
В принятом по итогам министерского совещания протоколе утвержден План мероприятий по практической реализации Концепции сотрудничества государств-членов ШОС в сфере энергетики и одобрен проект Программы сотрудничества государств – членов ШОС в области использования возобновляемых источников энергии.
План реализации Концепции включает в себя сотрудничество в рамках ШОС в области энергетической безопасности, ВИЭ и гидроэнергетики, региональной торговле электроэнергией, а также развития человеческого капитала.
Программой сотрудничества государств-членов ШОС по возобновляемой энергетике предусмотрено развитие инновационных технологий и науки в области ВИЭ, содействие зеленому развитию энергетики, увеличение объемов ВИЭ и снижение выбросов парниковых газов, снижение антропогенной нагрузки на окружающую среду, а также повышение уровня энергетической безопасности и надежности энергоснабжения.
Добавим, что Второе Совещание министров энергетики государств-членов Шанхайской организации сотрудничества стало главным событием проходящего 23-24 июня Энергетического Форума Узбекистана – UEF 2022.
В рамках Форума в Ташкенте состоялись 24-я Международная Конференция «Нефть и Газ Узбекистана – OGU» и 2-я Международная Энергетическая Конференция.