Ўзбекистон энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев Россия Федерацияси энергетика вазири Николай Шульгинов билан ишчи учрашув ўтказди
• Ўзбекистон энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев Россия Федерацияси энергетика вазири Николай Шульгинов билан ишчи учрашув ўтказди
24 июнь. – Азим Ахмедхаджаев ва Николай Шульгинов икки мамлакат ўртасида ёқилғи-энергетика комплекси соҳасидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар.
Хусусан, томонлар Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги нефт-газ ҳамда электр энергетика соҳасидаги ҳамкорлик истиқболларини, шу жумладан, халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни, шунингдек, Ўзбекистоннинг газ экспорт қилувчи давлатлар халқаро ҳамкорлик форуми ишига қўшилишини кўриб чиқдилар.
“Мавжуд муаммолар олдида Ўзбекистон газ экспорт қилувчи давлатлар халқаро ҳамкорлик форумининг тўлиқ аъзоси сифатида иштирок этиши миллий иқтисодиётлар ва бутун жаҳон газ бозорининг барқарор ривожланишини таъминлайди”, – деди вазир.
Бундан ташқари, Марказий Осиё электр энергетика бўйича мувофиқлаштирувчи кенгашининг иши ва Россиянинг унда тўлақонли аъзо сифатида иштирок этиш имкониятлари муҳокама қилинди.

Первый заместитель Министра Энергетики Узбекистана Азим Ахмедхаджаев провёл рабочую встречу с Министром энергетики России Николаем Шульгиновым.
• Первый заместитель Министра Энергетики Узбекистана Азим Ахмедхаджаев провёл рабочую встречу с Министром энергетики России Николаем Шульгиновым.
24 июня. – Азим Ахмедхаджаев и Николай Шульгинов обсудили перспективы взаимодействия двух стран в области топливно-энергетического комплекса.
В частности, стороны рассмотрели перспективы сотрудничества России и Узбекистана в нефтегазовой сфере и в электроэнергетике, в том обсудили сотрудничество в рамках международных организаций, а также присоединение Узбекистана к работе Форума стран-экспортёров газа.
«В условиях существующих вызовов участие Узбекистана в качестве полноправного члена ФСЭГ позволит обеспечить устойчивое развитие национальных экономик и мирового газового рынка в целом», – отметил Министр.
Кроме того, обсуждена работа Координационного электроэнергетического совета Центральной Азии и возможности участия в нём России в качестве полноправного члена.