“Ўзбекистонда бинолар учун тоза энергия” лойиҳаси амалга оширилади
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Энергияни тежаш тармоқлараро жамғармаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда бинолар учун тоза энергия” лойиҳасини ишлаб чиқди. У Жаҳон банкининг 143 миллион АҚШ доллари миқдоридаги имтиёзли кредити кўмагида амалга оширилади.
Лойиҳани амалга ошириш учун Жаҳон банки гуруҳига аъзо бўлган Халқаро тараққиёт ассоциацияси (ХТА) Ўзбекистон ҳукуматига паст фоиз ставкасида, муддати 30 йил, жумладан, беш йиллик имтиёзли давр билан имтиёзли молиялаштиришни тақдим этади.
Жорий йилнинг 24-25 май кунлари Ўзбекистон Республикаси ва Халқаро тараққиёт ассоциацияси ўртасида кредит бўйича музокаралар бўлиб ўтди. Ўзбекистон делегациясига Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев, Халқаро Тараққиёт Ассоциацияси делегациясига Жаҳон банкининг минтақавий менежери Марко Мантованелли раҳбарлик қилди.
Ўзбекистоннинг қайта тикланувчи энергия манбалари салоҳиятини ошириш борасидаги етакчи мавқеини, иқлим ўзгаришига қарши курашиш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатларни халқаро ҳамжамиятнинг фаол қўллаб-қувватлашини, шунингдек, энергия самарадорлигини ошириш бўйича улкан мақсадларни ҳисобга олган ҳолда, Жаҳон банки Ижроия директорлар кенгаши лойиҳани бир овоздан қўллаб-қувватлади ва уни амалга ошириш учун Халқаро тараққиёт ассоциациясининг имтиёзли ресурсларидан узоқ муддатли кредит ажратишни маъқуллади.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикасида энергия тежаш ва энергия самарадорлигини оширишга инвестицияларни жалб қилиш учун бозор рағбатларини яратишда муҳим рол ўйнаш учун мўлжалланган.
Лойиҳа мамлакатимизнинг барча ҳудудларини қамраб олади. Унинг доирасида мактабгача таълим, халқ таълими ва соғлиқни сақлаш соҳаларида 800 дан ортиқ муассасани модернизация қилиш режалаштирилган.
Лойиҳанинг асосий натижаси жамоат биноларининг энергия самарадорлигини ошириш, шунингдек, энергия тежаш ва тоза энергия ишлаб чиқаришни рағбатлантирувчи лойиҳаларга инвестицияларни жалб қилиш тартиб-қоидаларини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштиришдан иборат бўлади.

В Узбекистане будет реализован проект «Чистая энергия для зданий в Узбекистане»
Министерство энергетики Республики Узбекистан совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли и Межотраслевым Фондом энергосбережения разработали проект «Чистая энергия для зданий в Узбекистане». Он будет реализован при поддержке льготного кредита Всемирного банка в размере 143 млн долларов США.
Для реализации проекта Международной Ассоциацией Развития (МАР), входящей в Группу Всемирного банка, предоставляется льготное финансирование правительству Узбекистана по низкой процентной ставке, со сроком погашения 30 лет, включающим пятилетний льготный период.
Заёмные переговоры между Республикой Узбекистан и Международной Ассоциацией Развития были проведены 24-25 мая т. г. Руководителем делегации Узбекистана выступил первый заместитель министра энергетики Азим Ахмедхаджаев, делегацию МАР возглавил Региональный менеджер Всемирного банка Марко Мантованелли.
Принимая во внимание лидирующие позиции Узбекистана в сфере мобилизации потенциала возобновляемых источников энергии, активную поддержку международным сообществом предпринимаемых усилий по противодействию изменению климата, а также масштабные цели по повышению энергоэффективности, Совет исполнительных директоров Всемирного банка единогласно поддержал проект и одобрил выделение долгосрочного кредита за счет льготных ресурсов Международной ассоциации развития для его реализации.
Данный проект призван сыграть ключевую роль в формировании рыночных стимулов, позволяющих привлечь инвестиции в сферу энергосбережения и повысить энергоэффективность в Республике Узбекистан.
Проект охватит все регионы нашей страны. В его рамках планируется провести модернизацию свыше 800 учреждений в сферах дошкольного, народного образования и здравоохранения.
Ключевым результатом проекта станет повышение энергоэффективности общественных зданий, а также совершенствование нормативно-правовой базы, регулирующей процедуры привлечения инвестиций в проекты, которые стимулируют энергосбережение и производство чистой энергии.