ШАҲРИСАБЗ ШАҲРИДА ЭНЕРГИЯ САМАРАДОРЛИГИ БЎЙИЧА ДАВРА СУҲБАТИ ВАСАВДО ЯРМАРКАСИ
2019 йил 7 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги томонидан энергия самарадорлиги бўйича навбатдаги давра суҳбати ва савдо ярмаркаси Шаҳрисабзда бўлиб ўтди.
Энг яхши хорижий тажрибани ҳисобга олган ҳолда, Энергия самарадорлигини ошириш бўйича ишларни ҳар томонлама ташкил этиш, энергия тежайдиган технологияларни ва қайта тикланадиган энергия манбаларини кенг жорий этиш, мавжуд ресурслар ва фойдаланилмаган потенциалларни жалб қилиш орқали иқтисодий ва ижтимоий соҳаларнинг энергия сиғимини кескин камайтириш - Ўзбекистон Республикаси Президентининг 22.08.2019 йилл ПҚ-4422-сонли қарорининг асосий вазифалари ҳисобланади.
Ушбу тадбирнинг мақсади уларни иштирокчилар билан муҳокама қилиш, шунингдек, «Саноат корхоналарининг энергия самарадорлигини ошириш» лойиҳаси доирасида Жаҳон банки ва Эвропа инвестиция банкининг маблағларидан фойдаланган ҳолда молиялаштириш имкониятлари билан тадбиркорларни таништириш.
Савдо ярмаркасида Ўзбекистон Республикасининг энергия тежамкор ускуналари ишлаб чиқарувчилари: Endustriyel Elektrik, Mega Trans Energy, Музлаш тўхтатиш, Trans Enegro Montaj, MirSolar ва бошқалар намойиш этди.
Ярмаркада 400 га яқин иштирокчилар қатнашди.
11 ва 13 ноябрь кунлари Тошкент ва Нурафшон шаҳрида (Тошкент вилояти) навбатдаги давра суҳбатлари бўлиб ўтади.

КРУГЛЫЙ СТОЛ ПО ПОВЫШЕНИЮ ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ И ЯРМАРКА ПРОДАЖ В Г.ШАХРИСАБЗ
7 ноября 2019 года, Министерство Энергетики и Министерство экономики и промышленности Республики Узбекистан провели очередной круглый стол по повышению энергоэффективности и ярмарку продаж в г.Шахрисабз.
Комплексная организация работ по повышению энергоэффективности, широкое внедрение энергосберегающих технологий и возобновляемых источников энергии, кардинальное снижение энергоёмкости отраслей экономики и социальной сферы путём вовлечения имеющихся ресурсов и незадействованного потенциала с учётом передового зарубежного опыта – основные задачи Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22.08.2019г.
Цель данного мероприятия обсуждение их с участниками, а также знакомство предпринимателей с Проектом «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» и возможностей финансирования за счёт средств Всемирного Банка и Европейского инвестиционного банка.
На ярмарке продаж были представлены такие производители энергоэффективного оборудования Республики Узбекистан, как: «Endüstriyel Elektrik», «Mega Trans Energy», «Freezing Stop», «Trans Enegro Montaj», «MirSolar» и другие.
Ярмарку посетило около 400 участников.
Ряд следующих круглых столов будет проведен 11 и 13 ноября в г.Ташкенте и г.Нурафшане (Ташкентская область).