• Ҳурматли истеъмолчилар!
Ҳозирда жамоатчилик муҳокамасига қўйилган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ёқилғи-энергетика ресурслари нархларини ўзгартириш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси ишчи гуруҳ томонидан ўрганилаётганини маълум қиламиз.
Мазкур лойиҳа доирасида фуқаролардан мингдан ортиқ мурожаат келиб тушган бўлиб, айни пайтда Энергетика, Молия, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирликлари мутахассислари томонидан ўрганилиб, таҳлил қилинмоқда.
Қабул қилинган таклифлар бўйича барча хулосалар ва мутахассисларнинг хулосалари тақдим этилгандан сўнг, ушбу масала бўйича якуний ва тегишли қарор қабул қилинади.
Қабул қилинган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга кўра, тарифларнинг ўзгариши ҳукумат қарори қабул қилинган кундан бошлаб 15 кундан кейин кучга киради.
Шу муносабат билан, 2022 йил 1 июлдан электр ва газ тарифларига ўзгартиришлар киритилмаслигини маълум қиламиз.

Сообщаем, что проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об изменении цен на топливно-энергетические ресурсы», который проходил общественное обсуждение, в настоящее время изучается рабочей группой.
По данному проекту получено более тысячи обращений граждан, которые в настоящее время изучаются и анализируются специалистами Министерства энергетики, Министерства финансов, Минэкономразвития страны.
После представления всех выводов по поступившим предложениям и заключениям специалистов, будет принято окончательное решение и соответствующее постановление по данному вопросу.
Согласно принятым нормам, изменение тарифов вступят в силу, спустя 15 дней после принятия такого постановления.
В этой связи уточняем, что никаких изменений тарифов на электроэнергию и газ с 1 июля 2022 года не предусматривается.