Корхоналарни трансформация қилиш бўйича Франция тажрибаси ўрганилмоқда
Энергетика вазирлиги томонидан тармоқ корхоналарида трансформация жараёнларини самарали ташкил этиш бўйича ишлар ташкил этилган. Хусусан, вазирлик тасарруфидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ мутахассислари Париж шаҳрида Франция ривожланиш агентлиги томонидан ташкил этилган ишлаб чиқариш жараёнини трансформация қилиш, энергетика соҳасида тариф сиёсатини белгилаш ва корхоналарни молиявий соғломлаштириш бўйича ўқув курсларида иштирок этишмоқда.
Ўқув курслар доирасида тингловчилар учун корхоналарни молиявий соғломлаштириш, трансформация жараёнларини олиб бориш ҳамда хўжалик ва ташкилий жараёнларни мониторинг қилиш, бошқаришга йўналтирилган корпоратив ахборот тизими каби йўналишларда семинарлар ташкил этилмоқда.
Ўқув курсида иштирок этаётган, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Иқтисодиёт, прогнозлаштириш ва тарифларни шакллантириш бўлими бошлиғи Абдурашид Муталиповнинг айтишича, бу каби ўқув курслари иш натижадорлигини оширишга, ишлаб чиқариш жараёни оператив самарадорлигини таъминлашга ижобий таъсир этади.
Ҳозирда, соҳада кенг кўламли трансформация жараёнлари кетмоқда. Айни ўқув курси бу борада мутахассисларнинг мавжуд билим ва тажрибасини мустаҳкамлашда ҳамда мазкур йўналишдаги халқаро тажрибани янада кенгроқ ўзлаштиришда айни муддао.
Ўқув курслари Ўзбекистон Республикаси Молия ҳамда Иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирликлари кўмагида амалга оширилмоқда.
Маълумот ўрнида, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан бу каби ўқув курсларида ходимларнинг малакасини ошириш ишлари 2022 йил учун белгиланган тизим корхоналари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакаларини ошириш бўйича “Йўл харитаси” доирасида амалга оширилмоқда.

Изучается Французский опыт по трансформации предприятий
Министерством энергетики ведется работа по эффективной организации процесса трансформации на предприятиях отрасли. В частности, специалисты АО «Тепловые электрические станции» принимают участие в учебных курсах по трансформации производственного процесса, определению тарифной политики в энергетическом секторе и финансовому оздоровлению предприятий организованных французским агентством развития в городе Париже.
В рамках учебных курсов для слушателей организуются семинары по таким направлениям, как финансовое оздоровление предприятий, проведение трансформационных процессов, мониторинг и управление хозяйственными и организационными процессами, корпоративная информационная система.
По словам участвующего в учебном курсе начальника отдела экономики, прогнозирования и тарифообразования АО «Тепловые электрические станции» Абдурашида Муталипова, такие учебные курсы положительно влияют на повышение результативности работы, обеспечение оперативной эффективности производственного процесса.
В настоящее время в сфере идут масштабные работы по трансформации отрасли. Данный учебный курс направлен на укрепления имеющиеся знаний и опыт специалистов в этой области. А также, для более широкого использования международного опыта в этом направлении.
Учебные курсы проводятся при поддержке министерств финансов, также экономики и сокращения бедности Республики Узбекистан.
Следует отметить, что АО «Тепловые электрические станции» проводит работу по повышению квалификации сотрудников на таких учебных курсах в рамках «Дорожной карты» по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников системных предприятий на 2022 год.