• Сўнгги йилларда Энергетика вазирлиги ва тизим ташкилотлари томонидан амалга оширилган йирик ишлар
Сўнгги йилларда Энергетика вазирлиги ва вазирлик тизимидаги ташкилотлар томонидан амалга оширилган йирик ишлар.
Соҳада ҳуқуқий база яратилди
Ушбу соҳада аввало ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш, истеъмолчилар манфаатларини ҳимоя қилиш, соҳани ривожлантиришнинг янги босқичларига ўтиш мақсадида энергетика соҳасида 4 та Ўзбекистон Республикаси Қонуни яратилди.
Шунингдек, сўнгги уч йилда электр энергетикаси, нефть ва газ йўналишларида 40 та Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори қабул қилинди. Шу билан бир қаторда, ушбу йўналишда 35 та Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори қабул қилинди.
Халқаро шартномалар
Ўтган 3 йилда Ўзбекистонда иссиқлик, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича хорижий инвесторлар билан умумий қиймати 6 млрд 919 млн долларга тенг 19 та битим имзоланди. Бу Ўзбекистонда инвесторлар томонидан 19 та замонавий электр станция қурилади, дегани ва қолаверса тарихий иш ҳисобланади.
Ишга туширилган электр станциялар
Олиб борилган ишлар натижасида 2021 йилда Навоий вилоятида биринчи йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди. Бу ҳам ўз навбатида мамлакатимиз тараққиётида тарихий жараён ҳисобланади.
Биргина жорий йилнинг ўтган 5 ойида (январь-май) юртимизнинг 4 та вилоятида 5 та янги иссиқлик ва 1 та қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди, йил якунига қадар 1 та иссиқлик электр станцияси ишга туширилади. Бу ҳам юртимиз равнақидаги олтин ҳарфлар билан битилажак саҳифалардан бири бўлади.
Шундай қилиб, бу борада охирги 5 йилда электр энергиясини ишлаб чиқариш бўйича яратилган янги қувватлар ҳажми 5 000 мегаваттдан ошди. Бу аввалги 25 йилга нисбатан 1,5 баробарга кўпни ташкил қилди. Бу кўрсаткичнинг ҳам Ўзбекистон тарихида муҳим ўрин эгаллашига шубҳамиз йўқ!
Соҳада яна бир тарихий қадам ташлашди
Яъни, Ўзбекистон тарихида биринчи марта аҳоли хонадонида ўрнатилган қуёш панеллари ёрдамида ишлаб чиқарилган электр энергиясини давлат томонидан сотиб олиш амалиёти йўлга қўйилди.
Электр тармоқларини янгилаш
Ишлаб чиқарилган электр энергиясини истеъмолчиларга сифатли ва барқарор етказиш мақсадида сўнгги 5 йилда қарийб 41 000 километр электр узатиш тармоқлари ва 13 000 та трансформатор пунктлари янгиланди. (таққолаш учун, ўтган 25 йил мобайнида 9300 км электр узатиш тармоқлари, 4800 та трансформатор таъмирланган). Бунинг натижасида 7,3 мингдан ортиқ маҳалланинг электр таъминоти яхшиланди. Бу ҳам Ўзбекистон тарихида мисли кўрилмаган натижа ҳисобланади.
GTL заводи ишга туширилди
Барчангизга маълум, ўтган йили Марказий Осиёда ягона, жаҳонда эса бешинчиси бўлган “Uzbekistan GTL” заводи ишга туширилди. Ушбу муҳташам заводнинг Ўзбекистон тарихида тутган ўрнини таърифлашга ҳожат бўлмаса керак!
Ақлли электр ҳисоблагичлар ўрнатилди
Хабарингиз бор, ҳурматли президентимиз ташаббуси билан юртимиз аҳоли истеъмолчиларига электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими жорий этилди. Яъни Ўзбекистондаги 7,5 миллионга яқин аҳоли истеъмолчиларига замонавий электр ҳисоблагичлар бепул ўрнатиб берилди.
Ақлли газ ҳисоблагичлар ўрнатилди
Худди шунингдек, табиий газни ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими жорий этилди. Яъни Ўзбекистондаги 3,5 миллиондан ортиқ аҳоли истеъмолчиларига табиий газ ҳисоблагичларини ўрнатиш ишлари олиб борилмоқда. Бу жараёнларни руёбга чиқариш ҳам Ўзбекистон тарихидаги замонавий янгиликлар сирасига киради!
Қайта тикланувчи энергия манбалари ривожлантирилмоқда
Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегиясига асосан юртимизда қуёш ва шамол электр станциялари қувватини 8 000 мегаваттга, гидроэлектр станциялар қувватини эса 2 920 мегаваттга (жами 10 920 мегаватт) етказиш белгиланди. Бу ҳам Янги Ўзбекистон  тараққиётида “Яшил энергетика”ни ривожлантириш борасидаги  дастлабки, лекин дадил қадамларидан бири бўлмоқда!
Электр узатиш тармоқларини янгилаш
2026 йилга қадар “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида республика ҳудудларида қарийб 80 000 километр узунликдаги магистрал ва паст кучланишли электр тармоқлари, 20 000 дан ортиқ трансформатор пункти ҳамда 200 дан зиёд подстанция қурилади ва янгиланади. Бунинг натижасида республика бўйича 8 300 дан ортиқ маҳалланинг электр таъминоти яхшиланади.
Умуман олганда, давлатимиз раҳбари томонидан инсон қадрини улуғлаш борасида Ўзбекистон ёқилғи-энергетика тармоғида ҳам мана шу каби улкан ишлар тизимли равишда давом эттирилади.

• Основные работы, проделанные Минэнерго и курируемыми организациями министерства за последние годы
В целях укрепления нормативно-правовой базы в данной сфере, защиты интересов потребителей, перехода на новые этапы развития отрасли созданы 4 закона Республики Узбекистан в сфере энергетики.
Кроме того, за последние три года принято 40 указов Президента Республики Узбекистан в области электроэнергетики, нефти и газа. Также в данном направлении принято 35 постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Международные соглашения
За последние три года с иностранными инвесторами подписано 19 соглашений на сумму 6 миллиардов 919 миллионов долларов на строительство тепловых, солнечных и ветряных электростанций в Узбекистане. Это означает, что инвесторы построят в Узбекистане 19 современных электростанций, что является историческим событием.
Запущены электростанции
В результате проведенных работ в 2021 году в Навоийской области была введена в эксплуатацию первая крупная солнечная фотоэлектрическая станция. Это, в свою очередь, историческое событие в развитии нашей страны.
Только за последние 5 месяцев текущего года (январь-май) в 4 регионах страны введены в эксплуатацию 5 новых тепловых и 1 солнечная фотоэлектрическая электростанция, до конца года будет введена в эксплуатацию ещё 1 тепловая электростанция. Это будет одна из тех страниц развития нашей страны, которые написаны золотыми буквами.
Таким образом, объем новых генерирующих мощностей, созданных за последние 5 лет, превысил 5000 мегаватт. Это в 1,5 раза больше, чем за предыдущие 25 лет. Нет сомнений, что этот показатель сыграет важную роль в истории Узбекистана!
Сделан и ещё один исторический шаг в этой области
Впервые в истории Узбекистана налажена практика государственных закупок электроэнергии, вырабатываемой солнечными панелями, установленными в домах.
Реновация электрических сетей
Для обеспечения потребителей качественной и стабильной электроэнергией за последние 5 лет реконструировано около 41 тысячи километров линий электропередачи и 13 тысяч трансформаторных подстанций. (для сравнения, за последние 25 лет отремонтировано 9,3 тыс. км линий электропередачи и 4,8 тыс. трансформаторов). В результате улучшено электроснабжение более 7300 махаллей. Это беспрецедентный результат в истории Узбекистана.
Запущен завод GTL
Как известно, в прошлом году был запущен единственный в Центральной Азии и пятый в мире завод «Узбекистон ГТЛ». Что и говорить, какое место у этого великолепного предприятия в истории Узбекистана!
Установлены умные счетчики электроэнергии.
Как известно, по инициативе нашего Президента для потребителей нашей страны внедрена автоматизированная система учета и контроля электроэнергии. Другими словами, около 7,5 млн потребителей в Узбекистане бесплатно обеспечены современными электросчетчиками.
Установлены умные газовые счетчики
Так же внедрена автоматизированная система учета и контроля природного газа. Другими словами, ведутся работы по установке приборов учета природного газа более чем у 3,5 млн потребителей Узбекистана. Реализация этих процессов – одно из современных нововведений в истории Узбекистана!
Разрабатываются возобновляемые источники энергии
Согласно Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, планируется увеличить мощность солнечных и ветряных электростанций страны до 8000 мегаватт, а мощность гидроэлектростанций до 2920 мегаватт (всего 10920 мегаватт). Это один из первых, но самых смелых шагов в развитии Нового Узбекистана в развитии «Зеленой энергетики»!
Реконструкция линий электропередачи
К 2026 году по программам «Обод кишлок» и «Обод махалля» в стране будет построено и реконструировано около 80 тысяч километров магистральных и низковольтных линий электропередач, более 20 тысяч трансформаторных подстанций и более 200 подстанций. В результате будет улучшено электроснабжение более 8300 махаллей по всей стране.
В целом глава нашего государства будет планомерно продолжать такую большую работу в топливно-энергетическом комплексе Узбекистана по развитию страны и её жителей.