Тошкент вилоятида “тадбиркор” томонидан 5 млрд сўмдан ортиқ ёки 26 мингта хонадоннинг бир ойлик истеъмолига тенг бўлган табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланилгани аниқланди
• Тошкент вилоятида “тадбиркор” томонидан 5 млрд сўмдан ортиқ ёки 26 мингта хонадоннинг бир ойлик истеъмолига тенг бўлган табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланилгани аниқланди
Жорий йилнинг 30 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлиги хизмати Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Ўзнефтгазинспекция” билан ҳамкорликда навбатдаги назорат тадбирини ўтказди.
Тадбир давомида “Абдуллох Агро Файз” МЧЖга қарашли Тошкент тумани, “Чувалачи” МФЙ ҳудудида жойлашган иссиқхона ва паррандачилик цехи кўздан кечирилганида, ҳеч қандай асослантирувчи ҳужжатларсиз ўзбошимчалик билан газ ҳисоблагич ўрнатмаган ҳолда 2 дона оҳак пишириш хумдонида 21 та қўлбола газ ёндиргич орқали табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиб келинаётганлиги аниқланди.
Газтаъминот корхонаси мутахассислари томонидан ҳолат юзасидан тегишли далолатнома расмийлаштирилди ва етказилган зарар қайта ҳисоб-китоб қилинди.
Ҳисоб-китобларга асосан, мазкур корхона томонидан давлат манфаатларига етказилган зарар миқдори 5 млрд 226 млн 661 минг сўмни ёки 26 мингта хонадонни бир ойлик истеъмолига тенг бўлган табиий газ талон-тарож қилингани маълум бўлди.

В Ташкентской области выявлено незаконное использование «предпринимателем» природного газа на сумму более 5 миллиардов сум, что равнозначно месячному потреблению 26 тысяч домохозяйств.
• В Ташкентской области выявлено незаконное использование «предпринимателем» природного газа на сумму более 5 миллиардов сум, что равнозначно месячному потреблению 26 тысяч домохозяйств.
30 июня, текущего года Службой государственной безопасности Республики Узбекистан совместно с «Узнефтегазинспекцией» было проведено очередное контрольное мероприятие.
В ходе мероприятия, при осмотре территории теплицы
и птицефабрики расположенной на территории МСГ «Чувалачи» Ташкентского района, принадлежащей ООО «Абдулла Агро Файз» было установлено, что со стороны общества самовольно без установки газового счетчика и оформления каких-либо подтверждающих документов незаконно использовался природный газ в 2 известковарочных печах, где установлены 21 шт самодельные газовые горелки.
Со стороны специалистов газоснабжающего предприятия оформлен соответствующий акт о незаконном использовании природного газа и произведен перерасчет нанесенного ущерба.
Исходя из расчетов, сумма ущерба, нанесенного этим обществом государственным интересам, составляет 5 млрд 226 млн 661 тысяча сумов, что соответствует месячному потреблению 26 тысяч домохозяйств, использующих природный газ.