“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ 2021 йил учун молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари бўйича Ernst & Young'дан ижобий хулоса олди
• “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ 2021 йил учун молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари бўйича Ernst & Young'дан ижобий хулоса олди
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг 2021 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига Ernst & Young халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 24 февралдаги “Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларига ўтиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4611-сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖда кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Исақулов Дадажон Айнақулович олиб бораётган кенг кўламли ишлар натижасида жаҳондаги йирик тўртта аудитор-консалтинг компанияларидан бири ҳисобланган, “Ernst & Young” МЧЖ компанияси томонидан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг 2019–2020 йиллардаги ҳисоботи учун ижобий аудиторлик хулосалари берилган эди.
2021 йил якунлари бўйича “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС) асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисоботни “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖда тўлиқ жорий қилиш ҳамда уни аудитдан ўтказиш бўйича энергетика тармоғидаги корхоналар миқёсида биринчилардан бўлиб ижобий аудиторлик хулосасини олди ва яна бир ютуққа эришди.
“Ernst & Young” МЧЖ аудиторлик компанияси мутахассислари томонидан МҲХС асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисоботни аудитдан ўтказиш йўналишидаги ишлар 2022 йилнинг апрель ойидан бошлаб жорий йилнинг июнь ойи якунига қадар бўлган даврни қамраб олди.
Шуни таъкидлаш жоизки, МҲХС асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисоботлар бўйича кетма-кет уч йил давомида қўлга киритилган ижобий аудиторлик хулосаси “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан кейинги ютуқларга эришиш, шу жумладан халқаро кредит рейтинги қўлга киритилиши учун муҳим қадам бўлиб ҳисобланади.

Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана», подготовленный за 2021 год, получил положительное аудиторское заключение компании Ernst & Young
• Финансовый отчет АО «Национальные электрические сети Узбекистана», подготовленный за 2021 год, получил положительное аудиторское заключение компании Ernst & Young
Информация о проведении международного аудита консолидированной финансовой отчетности, подготовленной в соответствии с требованиями МСФО за 2021 год департаментом внедрения международных стандартов финансовой отчетности АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
В целях обеспечения реализации постановления президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности» за № ПП-4611 АО «Национальные электрические сети Узбекистана» проводит широкомасштабную работу.
В частности, в результате масштабной работы, проведенной Исакуловым Дадажоном Айнакуловичом, председателем правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана», компания Ernst & Young, которая считается одной из четырех крупнейших аудиторско-консалтинговых компаний мира, дала отчетам АО «Национальные электрические сети Узбекистана» за 2019-2020 годы положительные аудиторские заключения.
По итогам 2021 года АО «Национальные электрические сети Узбекистана» одной из первых компаний энергетической отрасли полностью внедрила консолидированную финансовую отчетность по Международным стандартам финансовой отчетности (МСФО) и провела ее аудит, а также одной из первых получила положительное аудиторское заключение.
Аудит консолидированной финансовой отчетности по МСФО экспертами аудиторской компании Ernst & Young охватил период с апреля 2022 года по конец июня текущего года.
Стоит отметить, что полученное три года подряд положительное аудиторское заключение по консолидированной финансовой отчетности по МСФО является важным шагом для достижения АО «Национальные электрические сети Узбекистана» еще более амбициозных целей, в том числе получения международного кредитного рейтинга.