Ғузор туманида қуёш фотоэлектр станциясини қуриш учун тендер шартларидан 8 та халқаро компания ва консорциум ўтди
• Ғузор туманида қуёш фотоэлектр станциясини қуриш учун тендер шартларидан 8 та халқаро компания ва консорциум ўтди
Ўзбекистонда янги энергия қувватларини барпо этиш, хусусан бу борада қайта тикланувчи энергия манбалари асосида электр станцияларининг қурилиши жадал суръатларда амалга оширилмоқда.
2020 йилда қабул қилинган “2020-2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергияси билан таъминлаш концепцияси”га асосан юртимизда электр энергиясини ишлаб чиқариш қувватларини 30 ГВтга ошириш ва бунда қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 25%га етказиш белгиланган.
Концепцияда белгиланган мақсадларга эришиш учун қилинаётган ишлардан бири – Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида 300 МВт қувватга эга қуёш фотоэлектр станцияси ва 63 МВт/125 МВт.с (2 соат давомида соатига 63 МВт қувват берадиган) энергия сақлаш батарея станциясини бунёд этиш.
Станция қурилишини давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида хусусий инвестор томонидан амалга оширишилиши учун, Осиё тараққиёт банкининг техник кўмагида инвестор танлови бошланган. Танловнинг биринчи босқичида инвесторлар тажриба ва пул ресурслари мавжудлиги шартларидан ўтиши керак.
Танловнинг биринчи босқичига келиб тушган 12 та аризадан 8 таси Тендер комиссияси томонидан минимал шартларга жавоб берди, деб топилди.
Маълумот учун: Тендер коммиссияси Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ, Молия вазирлиги, Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги раҳбарлари ва ходимларидан ташкил топган.
Қуйидаги компаниялар ва компаниялар консорциумлари танловнинг кейинги босқичига ўтди (алифбо тартибида):

8 международных компаний и консорциумов признаны квалифицированными участниками по проекту строительства солнечной фотоэлектрической станции в Гузарском районе
• 8 международных компаний и консорциумов признаны квалифицированными участниками по проекту строительства солнечной фотоэлектрической станции в Гузарском районе
В Узбекистане быстрыми темпами ведется строительство новых энергетических мощностей, в частности, строительство электростанций на основе возобновляемых источников энергии.
На основе принятой в 2020 году «Концепции обеспечения Республики Узбекистан электроэнергией на 2020-2030 годы» определено увеличить мощность производства электроэнергии в нашей стране на 30 ГВт и довести долю возобновляемых источников энергии до 25% от общей генерации.
Одной из мер, предпринимаемых для достижения целей, поставленных в концепции, является строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 300 МВт и системы аккумулирования электроэнергии (батареи) мощностью 63 МВт/125 МВтч (двухчасовые батареи мощностью 63 МВт).
Для отбора частного партнера (инвестора) на строительство фотоэлектрической станции на принципах государственно-частного партнерства, при технической поддержке Азиатского банка развития начаты международные тендерные торги. На первом этапе тендерных торгов участники должны показать свою квалификацию по техническим, юридическим и финансовым критериям.
8 из 12 заявок, поступивших на первом этапе конкурса, признаны тендерной комиссией соответствующими установленным квалификационным требованиям.
Для справки: в состав тендерной комиссии входят представители Министерства энергетики, Министерства инвестиций и внешней торговли, АО «Национальные электрические сети Узбекистана», Министерства финансов, Агентства по развитию государственно-частного партнерства, Министерства экономического развития и сокращения бедности, а также Антимонопольного комитета.