2022 йилнинг 6 июль куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Клод Имовен бошчилигидаги Франциянинг “MEDEF International” корхоналари ассоциацияси делегацияси аъзолари билан музокаралар ўтказилди.
“MEDEF International” ҳозирда турли соҳалардаги 800 000 га яқин француз компанияларини бирлаштиради. Ана шу салоҳиятни ҳисобга олган ҳолда учрашув чоғида Ўзбекистон энергетика соҳасида Франция компаниялари билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар, янги истиқболли таклифлар атрофлича муҳокама қилинди.
Хусусан, жорий йилнинг май ойида Самарқанд вилоятида 100 МВт қувватга эга қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди. Давлат-хусусий шериклик (ДХШ) асосидаги лойиҳа Франциянинг “TOTAL Eren” компанияси томонидан амалга оширилди. Ушбу қуёш фотоэлектр станцияси нормал режимда ишламоқда ва бугунги кунга қадар 909 минг кВт.соат электр энергияси ишлаб чиқарди.
Таъкидланганидек, “TOTAL Eren” компанияси Ширин шаҳридаги ихтисослашган энергетика коллежи битирувчилари орасидан ходимларни ишга жалб қилишни кўриб чиқиш имкониятига эга бўлиб, коллежда техник кадрлар тайёрлаш, шу жумладан қуёш фотоэлектр станцияси учун инглиз тилини чуқур ўрганиш бўйича илғор тажрибалар жорий этилмоқда.
Франциянинг яна бир компанияси – EDF Ўзбекистонда иссиқлик электр станцияларини қуриш бўйича 2 та йирик лойиҳада консорциум таркибида қатнашади.
Музокаралар чоғида томонлар қайта тикланувчи энергия манбалари асосида ишлаб чиқаришни жорий этишда диспетчерлик ва тармоқ барқарорлигини таъминлаш соҳасида тажриба алмашиш, қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳалари бўйича янги тендерларда француз компанияларининг иштироки, электр трансформаторларининг ёнғин хавфсизлиги соҳасидаги француз ишланмаларини жорий этиш ва бошқа йўналишлардаги имкониятларни муҳокама қилдилар.

Минэнерго проведены переговоры с объединением предприятий Франции MEDEF
Министерством энергетики Республики Узбекистан 6 июля 2022 года проведены переговоры с делегацией Движения предприятий Франции MEDEF International во главе с Клодом Имовеном.
«MEDEF International» в настоящее время объединяет порядка 800 000 французских предприятий различных отраслей. С учётом этого потенциала, в ходе встречи состоялось детальное обсуждение уже реализованных совместно с французскими компаниями проектов в энергетике Узбекистана, а также новых перспективных предложений.
В частности, в мае т. г. в Самаркандской области введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 МВт. Проект на основе государственно-частного партнёрства (ГЧП) реализован французской компанией TOTAL Eren. ФЭС функционирует в штатном режиме, максимум выработки на сегодняшний день составил 909 тыс. кВт⋅ч.
Как было отмечено узбекской стороной, у TOTAL Eren есть возможность рассмотреть возможность найма сотрудников из числа выпускников специализированного колледжа энергетиков в г. Ширин, где внедряются лучшие практики подготовки технического персонала, в том числе для ФЭС, углубленное изучение английского языка.
Ещё одна компания Франции - EDF участвует в составе консорциума в 2 крупных проектах по строительству теплоэлектростанций.
В ходе переговоров стороны обсудили возможности обмена опытом в области диспетчеризации и обеспечении стабильности сети при введении генерации на основе ВИЭ, участие французских компаний в новых тендерах по проектам возобновляемой энергетики, возможности внедрения французских разработок в области пожаробезопасности силовых трансформаторов и другие направления.