Рақамли иқтисодиёт ва корпоратив бошқарув бўйича Германия тажрибаси ўрганилди
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва тизим корхоналари вакилларидан таркиб топган мутахассислар Германиянинг Европа менежмент ва технологиялар мактаби томонидан ташкил этилган ўқув-курсларида иштирок этишди.
Махсус қисқа муддатли малака ошириш ўқув курси “Рақамли иқтисодиёт ва корпоратив бошқарув” мавзусида бўлиб ўтди. Унда “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва тизим корхоналари, жумладан, “Сирдарё ИЭС” АЖ, “Толимаржон ИЭС” АЖ, “Ўзэнергосозлаш” МЧЖ ва “Ўзбекэнерготаъмир” АЖ вакиллари қатнашишди.
Тингловчилар учун “Корпоратив бошқарувнинг ўзига хос жиҳатлари”, “Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни шакллантиришнинг муҳим жиҳатлари” ва “Бизнес модели асосида рақамлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш” каби йўналишларда маърузалар ўқилди.
Курс қатнашчиси, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Корпоратив бошқарув бўлими бошлиғи Ғолиббек Равшанбековнинг таъкидлашича, корпоратив бошқарув тизимининг самарадорлиги нафақат компаниянинг бозор қийматини оширади, балки ўз навбатида, молиявий бозорларда рақобатбардошликни таъминлайди ҳамда инвестицион жозибадорликни оширади.
Ўқув курси доирасида Германиянинг корпоратив бошқарув ва рақамли иқтисодиёт йўналишида катта натижаларга эришган турли компаниялари ва корхоналарига ташрифлар, В2В форматидаги музокаралар ўтказилди.
Мазкур ўқув курси Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Бизнес ва тадбиркорлик олий мактаби кўмагида ташкил этилди.
Маълумот ўрнида, бу каби семинарлар “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг 2022 йил 4 мартдаги “2022 йил давомида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизим корхоналари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакаларини ошириш тўғрисида”ги “Йўл харитаси” ижросини таъминлашга қаратилган.

Изучен опыт Германии по цифровой экономике и корпоративному управлению
Группа специалистов из представителей подведомственных предприятий АО «Тепловые электрические станции» приняли участие на семинаре, организованном Европейской школой менеджмента и технологий Германии.
Специальный краткосрочный учебный курс был организован на тему «Цифровая экономика и корпоративное управление». В нем приняли участие представители АО «Тепловые электрические станции», а также подведомственных предприятий, как АО «Сырдарьинская ТЭС», АО «Талимарджанская ТЭС», ООО «Узэнергосозлаш» и АО «Узбекэнерготаъмир».
Для слушателей были представлены лекции по таким направлениям, как «Особенности корпоративного управления», «Важные аспекты формирования цифровой экономики и электронного правительства» и «Разработка стратегии цифровизации на основе бизнес-модели».
Участник курсов, начальник управление корпоративного управления АО «Тепловые электрические станции» Голиббек Равшанбеков утверждает, что эффективность системы корпоративного управления не только повышает рыночную стоимость компании, но и обеспечивает конкурентоспособность на финансовых рынках, снижает стоимость привлечения заёмных средств и повышает инвестиционную привлекательность.
В рамках учебного курса организованы посещения в различные немецкие компании и предприятия, добившихся больших результатов в сфере корпоративного управления и цифровой экономики, а также проведены переговоров в формате B2B.
Данный учебный семинар организован при поддержке Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
Для справки, такие семинары направлены на обеспечение исполнения «Дорожной карты» «О подготовке, переподготовке и повышении квалификации работников системных предприятий АО «Тепловые электрические станции» в течение 2022 года».