Энергетика вазирлиги “SOCAR” делегацияси билан музокаралар ўтказди
2022 йилнинг 5 июль куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Озарбайжон Республикасининг “SOCAR” компанияси делегацияси аъзолари билан музокаралар бўлиб ўтди.
Компания вакиллари билан учрашувда ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг қатор йўналишлари муҳокама қилинди.
Томонлар, хусусан, тажриба алмашиш ва кадрлар тайёрлаш соҳасида ҳам фаол ҳамкорлик қилмоқда.
Шундай қилиб, 2021 йил сентябрь ойида “Ўзбекнефтгаз” АЖ мутахассислари Озарбайжонга ишчи сафари чоғида “SOCAR” компаниясида дастурий модулларни босқичма-босқич жорий этиш билан ресурсларни бошқариш тизими, диспетчерлик бошқаруви тизими, ишларни автоматлаштириш, ишлаб чиқариш жараёнларини мониторинг ва назорат қилиш соҳасидаги ечимларни ўрганди.
Айни пайтда углеводородларни илғор қайта ишлаш соҳасида кадрлар тайёрлашни ташкил этиш мақсадида “SOCAR” мутахассисларининг “Ўзбекнефтгаз” АЖга қарашли газ-кимё мажмуаларига ташрифи режалаштирилмоқда.
Учрашувда “SOCAR” вакиллари “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг 10 нафар мутахассисини “SOCAR” корхоналарига малака оширишга қабул қилишга ва 2 нафар ходимга “SOCAR” олий мактаби магистратура босқичида ўқиш учун стипендия ажратишга тайёрлигини маълум қилди.
Томонлар Озарбайжонда углеводородларни биргаликда қидириш ва қазиб олиш имкониятларини ҳам қайд этдилар. Таъкидлаш керакки, ушбу йўналишда қатор изланишлар олиб борилмоқда.
Муҳокама чоғида Дубайда савдо уйини очиш бўйича ишларни жадаллаштириш юзасидан келишувга эришилди, бу эса ҳар икки томоннинг янги бозорларга янада фаол киришига имкон беради.
Шунингдек, “SOCAR” билан ДХШ асосида қайта тикланувчи энергия манбалари асосида ишлаб чиқариш бўйича йирик лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга ошириш юзасидан тажриба алмашиш, шунингдек, тегишли тендерларни ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Минэнерго проведены переговоры с делегацией SOCAR
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 5 июля 2022 года состоялись переговоры с делегацией SOCAR (Азербайджан).
В ходе встречи с представителями компании был обсуждён ряд направлений взаимовыгодного сотрудничества.
Стороны, в частности, активно сотрудничают в сфере обмена опытом и подготовки кадров.
Так, в сентябре 2021 года в ходе рабочей поездки в Азербайджан специалисты АО «Узбекнефтегаз» изучили систему управления ресурсами с поэтапным внедрением программных модулей, системой диспетчерского управления, решениями в области автоматизации работ, мониторингу и контролю производственных процессов в SOCAR.
В настоящее время прорабатывается визит специалистов SOCAR на газохимические комплексы АО «Узбекнефтегаз» в целях организации обучения в области углубленной переработки углеводородов.
В ходе встречи представители SOCAR заявили о готовности принять 10 специалистов АО «Узбекнефтегаз» для повышения квалификации на мощностях SOCAR и выделить стипендии для 2-х сотрудников для обучения в магистратуре Высшей школы SOCAR.
Также сторонами был отмечен потенциал возможности проведения совместных геологоразведочных работ и добычи углеводородов на территории Азербайджана. В этом направлении ведётся изучение.
В ходе обсуждения достигнута договорённость об активизации работы по открытию трейдингового дома в Дубае, что позволит обеим сторонам активнее выходить на новые рынки.
Также принято решения налаживания обменом опыта с компанией SOCAR в области подготовки и реализации крупных проектов по генерации ВИЭ на основе ГЧП а также проведения соответствующих тендерных торгов.