Тошкент вилоятида “тадбиркор” томонидан 12 млрд сўмдан ортиқ ёки ёз мавсумида 63 мингта хонадоннинг бир ойлик истеъмолига тенг табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
• Тошкент вилоятида “тадбиркор” томонидан 12 млрд сўмдан ортиқ ёки ёз мавсумида 63 мингта хонадоннинг бир ойлик истеъмолига тенг табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
Жорий йилнинг 1 июль куни Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлиги хизмати ва Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Ўзнефтгазинспекция” томонидан навбатдаги назорат тадбири ўтказилди.
Тадбир давомида “Ўртаовул олтин ғишт” МЧЖга қарашли Янгийўл тумани, “У.Мусаев” МФЙ ҳудудида жойлашган пишган ғишт ишлаб чиқариш цехи кўздан кечирилганида, муқаддам 2020 йил сентябрь ойида газ таъминоти тармоғидан узилиб, қувурлари демонтаж қилинганлигига қарамасдан газ ҳисоблагич ўрнатмаган ҳолда ўғринча табиий газдан фойдаланиб келинаётганлиги аниқланди.
Ҳисоб-китобларга асосан, мазкур корхона томонидан давлат манфаатларига етказилган зарар миқдори 12 млрд 586 млн 373 минг сўмни ёки ёз мавсумида 63 мингта хонадонни бир ойлик истеъмолига тенг бўлган табиий газ талон-тарож қилингани маълум бўлди.

В Ташкентской области выявлено незаконное использование «предпринимателем» природного газа на сумму более 12 миллиардов сум или приравненному месячному потреблению 63 тысяч домохозяйств
• В Ташкентской области выявлено незаконное использование «предпринимателем» природного газа на сумму более 12 миллиардов сум или приравненному месячному потреблению 63 тысяч домохозяйств
В ходе совместного рейда Службы государственной безопасности Республики Узбекистан и «Узнефтегазинспекции» в Янгийульском районе обнаружен факт незаконного подключения к газопроводу цеха по производству жженного кирпича. Сумма ущерба составила свыше 12,5 млрд сум.
Такой объём незаконного использованного природного газа эквивалентен месячному газоснабжению в летний период 63 тыс. домохозяйств!
Расположенный на территории махалли «У. Мусаев» производственный цех принадлежит ООО «Уртаовул олтин гишт».
Как было обнаружено по документам, еще в сентябре 2020 года данный кирпичный цех был отключен за нарушения от газовых сетей с демонтажом труб. Несмотря на это, так называемыми предпринимателями, было осуществлено ещё одно грубое нарушение – повторное незаконное подключение к газоснабжению без установки газового счетчика.