МЎЙНОҚДАГИ КОНДАН СУТКАСИГА 1 МЛН КУБОМЕТР ГАЗ ҚАЗИБ ОЛИШГА ЭРИШИЛДИ
Бир суткада 1 млн кубометр газ. Айнан мана шу кўрсаткич жорий йилнинг 6 ноябрь куни Қорақалпоғистон Республикаси Мўйноқ туманидаги «Қуйи Сургил» конида «Ўзбекнефтегаз» АЖ «ERIELL Group» компанияси билан ҳамкорликда қазилган15-сонли қудуқда қайд этилди.
Қудуқ чуқурлиги 3716 метрни ташкил қилади ва у «Қуйи Юра» қатламларига қадар етиб боради. «Қуйи Сургил» конидаги бурғулаш ишлари 2017 – 2021 йилларда углеводород хом-ашёси қазиб олиш ҳажмини ошириш дастури бўйича амалга оширилмоқда. Айни пайтда бу қудуқда синов ва ўзлаштириш ишлари олиб борилмоқда ва ишларнинг якунида суткалик дебит ҳажми янада оширилади.
Объектда фаолият юритувчи мутахассисларнинг таъкидлашларича, бу кўрсаткичларга эришиш жамоавий ҳамжиҳатлик самарасидир. «Биз ўз олдимизга аниқ мақсадлар қўйгандик ва улардан бирига эришилди. Суткасига 1 млн кубометр газ қазиб олиш – катта ютуқ» – дейди улар.

НА МЕСТОРОЖДЕНИИ КУЙИ СУРГИЛЬ ПОЛУЧЕН 1 000 000 КУБОМЕТРОВ ГАЗА
1 000 000 кубических метров газа в сутки составил дебит скважины №15, пробуренной АО «Узбекнефтегаз» совместно с компанией ERIELL Group в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан 6 ноября текущего года.
Забой скважины составляет 3716 м, достигая глубины нижнеюрских отложений. Бурение на месторождении Куйи Сургиль проводилось в рамках реализации Программы увеличения добычи углеводородного сырья на 2017-2021 годы. В настоящее время на скважине ведутся работы по испытанию и освоению скважины, в результате которых суточный дебит будет уточнен.
Специалисты, работающие на объекте, отметили, что прежде всего - это результат слаженной работы всей команды. «Мы наметили для себя планы, поставили конкретные цели и вот одна из них была достигнута. 1 млн кубических метров газа в сутки - отличное достижение».