Бухоро вилоятида янги “Қоракўл” эркин иқтисодий зонаси (ЭИЗ) қурилади. Эркин иқтисодий зонада МТО технологияси асосида қурилаётган газ-кимё мажмуасига (ГҲК) асос солинади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 июлда қабул қилинган ВМҚ-357-сон қарори билан якуний маҳсулот ишлаб чиқариш учун юқори технологияли турдош тармоқларни ривожлантиришга ҳисса қўшадиган саноат кластерини қуриш бошланди.
МТО технологиясига асосланган Газ-кимё мажмуаси “Қоракўл” ЭИЗнинг йирик иштирокчиси ва табиий газ метанини қайта ишлаш имконини берувчи МТО (метанолдан олефин олиш) технологияси асосидаги полимер маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича республикадаги энг йирик заводга айланади.
Корхонада Ўзбекистон бозори учун янги бўлган полиэтилентерефталат (PET) ва полипропилен (PP), шунингдек, этиленвинилацетат (EVA) ва паст зичликдаги полиэтилен (LDPE) ишлаб чиқарилади.
Мажмуа йилига 730 минг тоннагача полимер маҳсулотлари ишлаб чиқаради ва мамлакатдаги энг йирик полимер ишлаб чиқарувчи ва метандан бундай материаллар ишлаб чиқарадиган дунёдаги кам сонли корхоналардан бирига айланади.
– Бу мамлакатимиз энергетика саноатини ривожлантириш йўлидаги муҳим қадам бўлиб, Ўзбекистон Республикаси ва Марказий Осиёда йирик газ-кимё лойиҳаларини амалга ошириш учун биринчи саноат платформасини яратишга хизмат қилмоқда. Кластер ҳудуд ривожига ва 2300 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилишига хизмат қилади, – дейди SEG бош директори ўринбосари, МТО лойиҳа менежери М.Шакиров.
“Қоракўл” ЭИЗ резидентлари учун бир қатор солиқ, норматив ва бошқа имтиёзлар назарда тутилган. Хусусан, 10 йил муддатга мол-мулк ва сув таъминоти учун солиқ имтиёзлари, асбоб-ускуналар ва хомашёни божсиз олиб кириш ҳуқуқи берилган. Шунингдек, акцизлар ва даромад солиғи 50 фоизга камайтирилиб, бошқа имтиёзлар қўлланилади.
Ўзбекистоннинг бир қанча йирик полимер маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи корхоналари ЭИЗ ҳудудида объектларни жойлаштиришга қизиқиш билдиришган. Улар орасида энг йирик гилам ишлаб чиқарувчи SAG ва UrGaz, қувур ишлаб чиқарувчи Vero Group ва Mergantex тўқимачилик маҳсулотлари бор.

Минэнерго: Газохимический комплекс на базе технологии МТО станет основой отраслевого кластера
В Бухарской области будет построена новая свободная экономическая зона (СЭЗ) «Каракуль». Его основой станет строящийся здесь Газохимический комплекс (ГХК) на базе технологии МТО.
Старт строительству отраслевого кластера, где будут развиваться высокотехнологичные смежные производства для выпуска конечной продукции, дан принятым 4 июля 2022 года постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №ПКМ-357.
ГХК МТО станет якорным резидентом СЭЗ «Каракуль» и крупнейшим в республике заводом по производству полимерной продукции на базе технологии МТО (Methanol to Olefin), которая позволяет перерабатывать природный газ метан.
На предприятии будут производиться полиэтилентерефталат (PET) и полипропилен (PP), а также новые для рынка Узбекистана этиленвинилацетат (EVA) и полиэтилен низкой плотности (LDPE).
Комплекс будет выпускать до 730 000 тонн полимерной продукции в год и станет крупнейшим производителем полимеров в стране и одним из немногих в мире, производящих такие материалы из метана.
«Это важный шаг в развитии энергетической промышленности нашей страны, способствующий созданию первой в Республике Узбекистан и Центральной Азии отраслевой площадки для реализации крупных газохимических проектов. Кластер будет способствовать развитию региона и созданию более 2 300 новых рабочих мест», - отметил заместитель генерального директора компании SEG, руководитель проекта МТО М. Шакиров.
Для резидентов СЭЗ «Каракуль» предусмотрен ряд налоговых, регуляторных и других льгот. В частности, налоговые преференции на имущество и водоснабжение на 10 лет, право на беспошлинный ввоз оборудования и сырья. Также на 50% будут снижены акцизы и подоходный налог, применены другие преференции.
Несколько крупных предприятий-производителей полимерной продукции Узбекистана уже выразили заинтересованность в размещении объектов на территории СЭЗ. Среди них крупнейшие производители ковров SAG и UrGaz, производитель труб Vero Group и текстильных изделий Mergantex.