Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ижтимоий тармоқларда газ қуйиш шохобчаларида нархларининг ошиши ҳақида тарқалган хабарлар юзасидан қуйидагиларни маълум қилади.
• Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ижтимоий тармоқларда газ қуйиш шохобчаларида нархларининг ошиши ҳақида тарқалган хабарлар юзасидан қуйидагиларни маълум қилади.
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 14 июлда қабул қилинган 387-сон қарорига кўра, газ қуйиш шохобчалари учун маҳсулотларни сотиш нархлари ошмаган ва бир хил даражада сақланиб қолган.(Ушбу қарор билан ВМнинг 2022 йил 30 июндаги 348-сонли қарори бекор қилинди).
Шу муносабат билан, АГТКШларида автотранспорт воситаларига ёнилғи қуйиш учун ишлатиладиган метан нархини оширишнинг объектив сабаблари йўқ.
Бироқ, эслатиб ўтамизки, Энергетика вазирлиги ва бошқа давлат ташкилотлари АГТКШ ларнинг нарх сиёсатига таъсир кўрсатиш имкониятига эга эмас, чунки АГТКШлар бозор шароитида фаолият юритади ва талаб ва таклифга қараб нархларни ўзлари шакллантиради.

Министерство энергетики Республики Узбекистан в связи с появившимися в социальных сетях сообщениями о росте цен на АГНКС сообщает следующее
• Министерство энергетики Республики Узбекистан в связи с появившимися в социальных сетях сообщениями о росте цен на АГНКС сообщает следующее
Согласно принятому 14 июля 2022 года постановлению Кабинета Министра №ПКМ-387 отпускные цены продукции для АГНКС не повышены и остались на прежнем уровне. (Данным постановлением отменены решения принятого ранее ПКМ-348 от 30 июня 2022 года).
В этой связи нет объективных причин для повышения стоимости метана, которым заправляется автотранспорт на АГНКС.
Однако влиять на ценовую политику АГНКС, Министерство энергетики и другие госструктуры не имеют возможности, так как АГНКС работают в рыночных условиях и сами формируют цены в зависимости от спроса и предложения.