Энергетика вазирлиги: Аномал иссиқ кунларда истеъмолчилардан электр энергиясидан имкон қадар тежамкорлик билан фойдаланишларини сўраймиз
• Энергетика вазирлиги: Аномал иссиқ кунларда истеъмолчилардан электр энергиясидан имкон қадар тежамкорлик билан фойдаланишларини сўраймиз
“Ўзгидромет”нинг хабар беришича, жорий йилнинг 17-22 июль кунлари Ўзбекистон ҳудудига Туркманистон орқали Эрон ҳудудларидан иссиқ ҳаво кириб келиши кучайиши сабабли кундуз кунлари айрим ҳудудларда ҳаво ҳарорати +47 даражагача кўтарилиши кутилмоқда.
Маълумки, ҳаво ҳароратининг кескин кўтарилиши натижасида электр энергиясига бўлган талаб ҳам кескин ошади. Бунинг натижасида, электр тармоқлари ва трансформатор пункларида юклама ортиши ва натижада тармоқда носозликлар келиб чиқиши мумкин.
Шу мақсадда, Энергетика вазирлиги ва вазирлик тизимидаги барча ташкилотлар томонидан ҳаво ҳароратининг кескин кўтарилиши кунларида истеъмолчиларга энергия ресурсларини барқарор етказиб бериш чоралари кўрилмоқда.
Хусусан, ушбу кунларда электр энергиясини ишлаб чиқарувчи станцияларда захира энергоблоклари ишга қўшилади. Электр энергияси етказиб бериш сифатини ошириш мақсадида жорий йил бошидан 2 минг километрдан ортиқ электр узатиш тармоқлари ва 330 дан ортиқ трансформатор пунклари янгиланди.
Бундан ташқари паст кучланишли 17 минг километрдан ортиқ электр узатиш тармоқлари ва 6 мингга яқин трансформатор пункти, шунингдек 110-500 кВ кучланишли 600 километрдан ортиқ электр узатиш тармоғи ва 7 та куч трансформаторлари мукаммал таъмирланди.
Барча электр станцияларда 24 соатлик навбатчилик гуруҳлари ташкил этилди. Бунинг натижасида ишлаб чиқариш қувватлари барқарорлиги таъминланади. Худди шунингдек, электр тармоқларида фавқулодда ҳолатларни олдини олиш ва уларни бартараф этиш мақсадида ҳудудлар бўйлаб туну-кун ишлайдиган 227 та аварияга қарши бригадалар ташкил этилди.
Азиз Ватандошлар! Республикамизда ҳаво ҳароратининг аномал даражада исиши натижасида электр қурилмаларида ортиқча юклама туфайли юзага келиши мумкин бўлган носозликларни олдини олиш мақсадида сизлардан электр энергиясидан тежамкорлик билан, шунингдек, имкон қадар совутиш қурилмаларидан оқилона фойдаланишингизни, зарур бўлмаганда электр қурилмаларини тармоқдан ажратиб қўйишингизни сўраймиз.
Ушбу вазиятни тўғри тушунган ҳолда энергия ресурсларидан оқилона фойдаланишимиз натижасида электр қурилмаларининг узоқ муддатга ишдан чиқишини олди олган бўламиз ҳамда энергия ресурсларини барча истеъмолчиларга барқарор етиб борилишига муносиб ҳисса қўшган бўламиз.
Таъкидлаш керакки, бу каби ҳолатларда жаҳон тажрибасида ҳукумат томонидан халққа энергия ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва электр энергияси истеъмолини имкон қадар қисқартириш юзасидан мурожаатлар қилинади.
Ижтимоий тармоқлар ва оммавий ахборот воситаларида айниқса, Европа ва Осиёнинг ривожланган давлатларида бу каби мурожаатларни кўплаб кузатмоқдамиз.
1. Техас штати https://ourtx.com/archives/72692
2. Европа иттифоқи https://nokta.md/evrokomissiya-chtoby-strany-es-ogranichili-do-19-gradusov-temperaturu-v-obshhestvennyh-zdaniyah/
3. Япония https://www.theweek.in/news/world/2022/06/28/government-asks-residents-to-conserve-power-as-tokyo-battles-a-heatwave.html
4. Хитой https://www.scmp.com/economy/economic-indicators/article/3185160/china-heatwave-prompts-energy-curbs-manufacturing-hub ва ҳоказо.
Шу ўринда истеъмолчилардан электр энергияси таъминоти юзасидан 11-54 қисқа рақами ёки Telegram’даги (@HET_admin) админстраторга мурожаат қилишларини сўраймиз.

Минэнерго: Просим потребителей максимально экономно расходовать электроэнергию в аномально жаркие дни
• Минэнерго: Просим потребителей максимально экономно расходовать электроэнергию в аномально жаркие дни
Как сообщает «Узгидромет», 17-22 июля текущего года в отдельных регионах страны ожидается повышение температуры воздуха до +47 градусов в связи с увеличением поступления горячего воздуха на территорию Узбекистана через Туркменистан из районов Ирана.
Известно, что в результате резкого повышения температуры воздуха сильно возрастает и потребность в электроэнергии. В результате этого может возрасти нагрузка на электрические сети и трансформаторные подстанции и, как следствие, сбои в работе сетей.
С этой целью Министерством энергетики и всеми организациями системы министерства принимаются меры по обеспечению стабильного снабжения потребителей энергоресурсами в дни резкого повышения температуры воздуха.
В частности, в эти дни к работе на электростанциях подключаются резервные энергоблоки. В целях повышения качества электроснабжения с начала текущего года обновлено более 2000 километров линий электропередачи и более 330 трансформаторных пунктов.
Кроме того, полностью отремонтировано более 17 тысяч километров низковольтных сетей электропередачи и около 6 тысяч трансформаторных пунктов, а также более 600 километров сетей электропередачи напряжением 110-500 кВ и 7 силовых трансформаторов.
На всех электростанциях созданы круглосуточные дежурные бригады. В результате обеспечивается стабильность производственных мощностей. Также для предупреждения и ликвидации аварийных ситуаций в электрических сетях, создано 227 аварийных бригад.
Уважаемые соотечественники! В целях предотвращения неисправностей, которые могут возникнуть из-за перегрузок электроприборов в результате аномального нагрева температуры воздуха, просим экономно расходовать электроэнергию, а также максимально рационально использовать охлаждающие приборы, отключать электрические устройства из сети, когда в этом нет необходимости.
При правильном понимании этой ситуации, в результате нашего рационального использования энергоресурсов, мы предотвратим выход из строя электрооборудования и будем способствовать устойчивой доставке энергоресурсов всем потребителям.
Следует отметить, что обращение к населению с призывом к рациональному использованию энергоресурсов и максимальному сокращению потребления электроэнергии в аномально жаркие дни, является общемировой практикой. В частности, такие призывы можно увидеть в социальных сетях и СМИ многих европейских и азиатских стран.
1. Техас https://ourtx.com/archives/72692
2. ЕС https://nokta.md/evrokomissiya-chtoby-strany-es-ogranichili-do-19-gradusov-temperaturu-v-obshhestvennyh-zdaniyah/
3. Япония https://www.theweek.in/news/world/2022/06/28/government-asks-residents-to-conserve-power-as-tokyo-battles-a-heatwave.html
4. Китай https://news.google.com/articles/CAIiEE2y41E8XWtxUt-GVBq5AqsqGQgEKhAIACoHCAowief2CjCJ2dUCMOOKqQY?uo=CAUiANIBAA&hl=en-US&gl=US&ceid=US%3Aen и.т.д.
По всем вопросам электроснабжения можно обращаться по короткому номеру 11-54, а также к администратору в Telegram (@HET_admin).