ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИДАН НОҚОНУНИЙ РАВИШДА ФОЙДАЛАНАЁТГАН
Истеъмолчилар томонидан электр тармоқларига ноқонуний уланиш, электр энергиясини талон-тарож қилиш ҳолатларини аниқлаш ва уларга нисбатан тегишли чоралар кўриш юзасидан “Ўзэнергоинспекция” томонидан жойларда ўрганишлар ўтказилмоқда.
Ҳафта давомида ўтказилган ўрганишлар давомида жами 26 та истеъмолчилар томонидан электр энергиясидан фойдаланишда қоидабузарликларга йўл қўйган ҳолда электр энергиясидан фойдаланиш ҳолатлари аниқланиб, ушбу истеъмолчиларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сонли қарори билан тасдиқланган Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари талабларига асосан етказилган зарар бўйича 406,2 млн сўмлик қайта ҳисоб-китоб қилинди.
Хусусан, Андижон вилояти, Асака туманида жойлашган “Олтин водий гиламлари” МЧЖ ва Қашқадарё вилояти, Қарши шаҳар Ободонлаштириш бошқармаси томонидан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш натижасида энергетика тизимига 372,8 млн сўмлик зарар етказилган.
Шуни таъкидлаш жоизки, ўтказилган ўрганишлар натижасида электр энергиясидан ноқонуний фойдаланган 25 нафар истеъмолчиларнинг электр қурилмалари тармоқдан ажратилди.

«УЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЕЙ» ЗА НЕДЕЛЮ ВЫЯВЛЕНЫ ХИЩЕНИЯ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ НА 406,2 МЛН. СУМОВ
«Узэнергоинспекцией» продолжается проведение работы по выявлению случаев незаконного подключения потребителей к энергосети, хищения электроэнергии и принятию соответствующих мер по данным случаям.
В частности, за прошедшую неделю в ходе изучения установлено, что 26 потребителями допущены правонарушения в использовании электроэнергии, по неучтенной электроэнергии осуществлен перерасчет на 406,2 млн. сумов.
Данная работа по потребителям, допустившим хищение электроэнергии, проведена в соответствии с требованиями Правил использования электроэнергии, утвержденных постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №22 от 12 января 2018 года.
В частности, в результате незаконного использования электроэнергии ООО «Олтин водий гиламлари» Аскинского района Андижанской области, а также Управлением по благоустройству города Карши Кашкадарьинской области, энергетической системе нанесен ущерб в размере 372,8 млн. сумов.
В результате проведенных на местах изучений, 25 потребителей, незаконно использовавших электроэнергию, были отключены от сети.
Специалистами «Узэнергоинспекции» продолжаются мероприятия по изучению соблюдения правил использования электроэнергии.