Сирдарёда қуввати 1500 мегаваттли янги иссиқлик электр станция барпо этилмоқда
Мазкур лойиҳа Саудия Арабистоннинг “ACWA Power” компанияси томонидан 100 фоиз тўғридан-тўғри инвестициялар ҳисобига амалга оширилмоқда. Станция йилига 12 млрд кВт.соат электр энергия ишлаб чиқаради. Лойиҳа доирасида энг замонавий, энергия тежамкор технологиялардан фойдаланилиши ҳисобига йилига 1,1 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади.
Станция Ширин шаҳри ва Боёвут туманлари ҳудудида 55 гектар ер майдонида барпо этилмоқда ва 2023 йил якунига қадар ишга туширилиши режалаштирилган.
Бугунги кунда лойиҳа 44 фоизга бажарилди. Шундан лойиҳалаштириш 90 фоиз, буюртмалар 64 фоиз, қурилиш ишлари 17 фоизга бажарилди. Объектда 190 та техника ва қарийб 1500 та ишчи ходим ишламоқда (шундан 800 таси маҳаллий ишчилар).
Мазкур станция Президентимизнинг 2020 йил 10 августдаги ПҚ-4799-сон қарорига мувофиқ амалга оширилмоқда.

В Сырдарьинской области возводится новая электростанции в 1500 МВт
Этот проект реализуется саудовской компанией ACWA Power за счет 100-процентных прямых инвестиций. Станция будет вырабатывать 12 млрд кВтч электроэнергии в год. В рамках проекта будет сэкономлено 1,1 млрд кубометров природного газа в год за счет применения самых современных энергосберегающих технологий.
Станция строится на 55 га земли в городе Ширин и Бойовутском районе и планируется ввести в эксплуатацию к концу 2023 года.
На сегодняшний день проект реализован на 44%. Из них выполнено 90 процентов проектирования и 17 процентов строительных работ. На объекте работает 1500 рабочих.
Данная станция реализована в соответствии с Постановлением Президента от 10 августа 2020 года ПП-4799.